2 sierpnia br. firma Astaldi poinformowała, że nie podpisze umowy na zaprojektowanie i budowę tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Swoją decyzję motywuje m.in. wzrostem kosztów budowy, brakiem materiałów oraz brakiem pracowników na polskim rynku.
Firma Astaldi miała zbudować tunel pod Świną, teraz jednak umowę z miastem podpisać może konsorcjum firm Porr. Fot. konradkerker/Shutterstock
Prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz, poinformował, że kontrakt miał być sygnowany 3 sierpnia br.
Powody odstąpienia od umowy to, zgodnie z komunikatem włoskiej firmy, upływ prawie dwóch lat od przedstawienia oferty do rozpoczęcia robót, brak rzeczywistej waloryzacji kosztów robót w Polsce, które tylko w ostatnim czasie wzrosły o 30%, ryzyko wydłużania się procedur rozliczania robót dodatkowych oraz braki w dostępie do zasobów materiałowych i osobowych na polskim rynku.
Miasto zakomunikowało, iż dotychczas Astaldi zapewniało, że chce podpisać umowę, a jedynie prosiło o prolongaty terminów. W pismach z dni 3 lipca i 19 lipca br. włoski koncern zapewniał, że negocjuje z bankami Gwarancję Należytego Wykonania (kwota stanowi 10% wartości kontraktu). Prezydent zaznaczył, iż wadium 10 mln zł, które konsorcjum wpłaciło, przystępując do procedury, przechodzi na rzecz inwestora, tj. Miasta Świnoujście.
Miasto zaproponuje sygnowanie kontraktu konsorcjum firm Porr S.A., które złożyło drugą najkorzystniejszą ofertę na kwotę ponad 793 mln zł.
Konsorcjum firm Astaldi wygrało przetarg na tunel łączący wyspy Uznam i Wolin w połowie kwietnia br. Od decyzji odwołała się firma Porr, jednak Krajowa Izba Odwoławcza wniosek oddaliła.
Uroczyste zawarcie kontraktu między inwestorem a wykonawcą tunelu drogowego w Świnoujściu miało odbyć się 5 lipca br. Jednak do świnoujskiego magistratu – z prośbą o przełożenie terminu – zwrócił się sam prezes włoskiego przedsiębiorstwa – Paolo Astaldi. Powodem były przedłużające się analizy bankowe związane z przygotowaniem Gwarancji Należytego Wykonania, która jest dokumentem niezbędnym do podpisania umowy.
Realizacja budowy tunelu w Świnoujściu powinna zakończyć się cztery lata po podpisaniu umowy. Tunel, o długości 1,4 km i średnicy 12 m, połączyć ma wyspy Uznam i Wolin, pomiędzy którymi obecnie podróżować można wyłącznie za pomocą przeprawy promowej. Taka podróż, wliczając kolejki na prom, trwa nawet 40 min, a w sezonie letnim – prawie godzinę. Dzięki budowie obiektu tunelowego pod cieśniną Świną przeprawa ta ulegnie skróceniu do zaledwie czterech minut. W tunelu poprowadzona zostanie dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości po 3,5 m, poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna.
Świnoujście leży na kilkudziesięciu wyspach, z których tylko trzy są zamieszkane: Uznam (żyje tu 80% mieszkańców miasta), Wolin i Karsibór.
Wszystkie bieżące informacje nt. budowy obiektu pod Świną znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM: TUNEL W ŚWINOUJŚCIU
Przeczytaj także: Metro w Krakowie: wiemy, kto opracuje studium wykonalności
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.