Centrum Informacyjne Rządu (CIR) podało, iż 2 lipca br. rząd przyjął projekt noweli ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska.

Dla przedsięwzięć, dla których nie stwierdzono obowiązku przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, wskazany organ zamiast wydania postanowienia, będzie wydawał decyzję środowiskową. Jednocześnie zniesiono obowiązek udziału Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) w procedurze oceny oddziaływania na środowisko, w przypadku gdy (w opinii oddziałów wojewódzkich PIS) nie będzie konieczne przeprowadzanie takiej oceny – przekazało (CIR). Wdrożenie tego rozwiązania ma skrócić czas oczekiwania na wydanie decyzji środowiskowych dla przedsięwzięć, które mogą potencjalnie oddziaływać na środowisko.

Inne rozwiązanie zakłada, że przy ubieganiu się o wydłużenie terminu ważności decyzji środowiskowej nie trzeba będzie wykazywać, że przedsięwzięcie jest realizowane etapowo. Wniosek w tej sprawie będzie można złożyć nie wcześniej niż po upływie pięciu lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Obecnie, co do zasady, decyzja środowiskowa jest ważna sześć lat od dnia jej wydania. Można ją wydłużyć o kolejne cztery lata pod warunkiem, że się wykaże, iż przedsięwzięcie jest realizowane etapowo – tłumaczy CIR. To rodziło problemy interpretacyjne, stąd rezygnacja z takiego zapisu. 


W ramach ułatwień proceduralnych nie trzeba będzie przekazywać organowi wydającemu taką decyzję wypisów z rejestru gruntów. Nowością ma też być możliwość zawieszenia postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej, która ma być dostępna tylko na wniosek planującego realizację przedsięwzięcia. Nowe regulacje zakładają również zmniejszenie obciążeń Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w celu szybszego wydawania decyzji środowiskowych dla kluczowych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Chodzi o przeniesienie kompetencji do wydawania decyzji środowiskowej w postępowaniach dla których gmina jest inwestorem, czyli z RDOŚ do gmin.

W przypadku transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko, zniesiono obowiązek tłumaczenia przez inwestorów dokumentacji na języki wszystkich państw, w których realizacja inwestycji może oddziaływać na środowisko.

Nowela obowiązywać będzie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Przeczytaj także: Waloryzacja kontraktów budowlanych – propozycja ministerstwa a przepisy prawa [komentarz]