Najważniejszą cechą stołu warsztatowego są jego wymiary, o czym wie każdy mechanik czy majsterkowicz-hobbysta. Wielkość blatu oraz jego kształt warunkują możliwości wykonywania różnych prac technicznych. Mają też znaczący wpływ na dostępność miejsca w warsztacie. Podczas zakupu stołu warsztatowego jest konieczne znalezienie tzw. złotego środka. Z jednej strony blat powinien być na tyle duży, aby umożliwiał wykonywanie typowych zadań technicznych. Z drugiej – wielkość stołu nie powinna zajmować zbyt wiele przestrzeni, a zwłaszcza tzw. ciągów komunikacyjnych.

W dużych warsztatach można wykorzystać nietypowe rozwiązania, które zapewnią miejsce do pracy kilku osobom. Zaliczają się do nich np. stoły warsztatowe o sześciokątnym blacie, produkowane przez firmę Fami. Stanowią one doskonałe rozwiązanie w przypadku realizacji wspólnych projektów czy szkolenia uczniów. Wymiary należy też dostosować do miejsca jego montażu. Równie istotnym parametrem jest wysokość mebla. O jej znaczeniu można się przekonać wykonując dowolne czynności w pozycji nachylonej nad kuchennym blatem. Im wyższa osoba, tym szybciej odczuje dyskomfort w postaci bólu kręgosłupa. Jest on również sygnałem o zagrożeniu dla zdrowia. W asortymencie firmy Fami można znaleźć stoły w kilku wysokościach. Pozwala to na dopasowanie optymalnego wymiary do wzrostu pracownika oraz do jego upodobań.

Rodzaj stołu warsztatowego - który będzie odpowiadał moim wymaganiom?

Wybór stołu, który wymiarowo będzie pasował do wielkości pomieszczenia i potrzeb warsztatu, to dopiero pierwszy krok na drodze do zakupu. W ofercie producentów są modele o zróżnicowanej konstrukcji, z różnymi blatami i wyposażeniem dodatkowym. Mają one znaczenie dla funkcjonalności mebla. Dlatego warto rozważyć, który rodzaj najlepiej sprawdzi się w konkretnym miejscu.

Stół warsztatowy zaciskowy

Stół zaciskowy stanowi praktyczne wyposażenie warsztatów, w których wykonuje się precyzyjne cięcia, wiercenia czy inne prace tego typu. Jego zaletą jest wyposażenie w system szczęk i zacisków, które pozwalają na stabilne umocowanie obrabianego elementu. Wśród dodatkowych rozwiązań, jakie można spotkać w takich stołach, są regulowane nogi, listwa do powiększania powierzchni roboczej, uchylny blat oraz magnesy do przytrzymywania gwoździ.

Systemowy stół warsztatowy

Stół systemowy charakteryzuje się konstrukcją, która umożliwia łączenie go z innymi meblami w większy zespół. Taki mebel stanowi wyposażenie dużych warsztatów, w których są organizowane stanowiska grupowe. Zazwyczaj jest też kompatybilny z innymi meblami, takimi jak regały czy szafki narzędziowe. W mniejszym warsztacie można zestawić dwa takie stoły w systemie narożnym lub na jednej ze ścian, jednocześnie zwiększając przestrzeń roboczą.

Stół warsztatowy z imadłem

Imadło jest niezbędnym narzędziem podczas wykonywania prac ślusarskich oraz przy ręcznej obróbce różnych materiałów. Dlatego stół warsztatowy z imadłem sprawdzi się w warsztatach ślusarskich, mechanicznych, stolarskich oraz wszędzie tam, gdzie wykonuje się unikalne elementy. Jest też dobrym wyborem do domowego warsztatu, gdyż stwarza szersze możliwości pracy bez potrzeby zakupu dodatkowego wyposażenia.

Mobilny stół do warsztatu

Mobilny stół do warsztatu jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie wykonywane elementy są często przenoszone z miejsca na miejsce. Pozwala na przemieszczenie ich wraz z meblem, zestawem wyposażenia oraz narzędziami. Szczególnie praktyczne są stoły mobilne z szufladami, gdyż poza powierzchnią roboczą pełnią funkcję szafki narzędziowej. Jest to również doskonałe wyposażenie do tych firm, w których większość zadań wykonuje się poza stołem, a dostęp do niego jest potrzebny tylko w wyjątkowych sytuacjach. Z jednego mebla mogą wówczas korzystać wszyscy pracownicy.

Sprawdź również: Jakie meble do warsztatu powinniśmy wybrać na początek?

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Stół do warsztatu jest tylko jednym z wielu elementów wyposażenia tego pomieszczenia, obok mebli do przechowywania i segregacji materiałów lub narzędzi. W mniejszych pomieszczeniach, w których jest ważne ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni, warto wybrać rozwiązanie z wieloma dodatkowymi funkcjami. Są to między innymi:

  •     szuflady o różnych rozmiarach i pojemności,
  •     dodatkowe półki pod i nad blatem,
  •     zintegrowana ścianka narzędziowa,
  •     pojemniki magazynowe na drobiazgi,
  •     centralne i punktowe oświetlenie,
  •     nakładki ochronne i antypoślizgowe na blat,
  •     zabezpieczenie przed wyładowaniami elektrycznymi (technologia ESD).

Jakość wykończenia i użytych materiałów

Wyposażenie warsztatów powinno się wyróżniać wyjątkową solidnością. Praca z wykorzystaniem ostrych narzędzi i elektronarzędzi, które powodują wibracje, naraża sprzęty na utratę stabilności, a także na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważne jest odpowiednie łączenie elementów – metodą spawania lub za pomocą specjalnych śrub. Materiały powinny być solidne (blacha stalowa o odpowiedniej grubości) i zabezpieczone antykorozyjnie. Istotny jest też dobór odpowiedniego blatu. Nie w każdej pracy sprawdzi się drewno, bardziej podatne na uszkodzenia.

Wyposażenie warsztatów i magazynów – gdzie kupić?

W produkcji wyposażenia warsztatów specjalizuje się firma Fami z Radomia, która od wielu lat doskonali swoje wyroby, dostosowując je do potrzeb i oczekiwań nowoczesnych firm. Dzięki temu oferowany asortyment jest nie tylko najwyższej jakości, ale również bardzo zróżnicowany. W katalogach stołów warsztatowych można znaleźć dziesiątki modeli o różnych parametrach, wykończeniu i dodatkowych funkcjach. Do ich produkcji wykorzystano najlepsze materiały i techniki wykańczania oraz zabezpieczania powierzchni. Meble warsztatowe Fami cechują trwałość, funkcjonalność, wszechstronność i możliwość perfekcyjnego dostosowania do potrzeb stanowiska pracy.