Jak Gdańsk poradzi sobie z odwodnieniem zlewni potoku Siedleckiego?
Potok Siedlecki w Gdańsku ma niemal 7 km długości. Powierzchnia zlewni wynosi 10,28 km2. Koryto w dolnym fragmencie, na odcinku od zbiornika Zabornia do ujścia do Kanału Raduni, biegnie pod ziemią. Do podtopień dochodzi w wyniku ulewnych deszczy, ponieważ koryto nie jest w stanie przyjąć dużych ilości wody. W dokumentacji, na opracowanie której właśnie podpisano umowę, wskazane zostaną najbardziej korzystne warianty odwodnienia potoku Siedleckiego.
Jak podaje gedanopedia.pl, zlewnia potoku Siedleckiego jest silnie zurbanizowana, ze znacznym udziałem powierzchni nieprzepuszczalnych, a jego kryty kanał podziemny, pomimo odprowadzania wód z dawnego górnego odcinka do odkrytego i znacznie większego potoku Strzyża, nie jest w stanie przyjąć nadmiaru wód opadowych.
Dalej czytamy, że najbardziej drastycznym tego przykładem była powódź z lipca 2001 r., kiedy spływające doliną potoku wody utworzyły wielki wodospad, zalewając nieckę Dworca Głównego PKP i wykop z torami kolejowymi do wysokości peronów; podtopieniu uległy także budynki Urzędu Miasta i sądu przy Nowych Ogrodach.
Wykonawca koncepcji odwodnienia obszaru zlewni potoku Siedleckiego zajmie się m.in. wariantami budowy zbiorników retencyjnych otwartych i podziemnych (zamkniętych). Wskaże pojemność tych zbiorników i najkorzystniejsze ich lokalizacje. Koncepcja zawierać ma także tzw. mikroretencję – w tym wypadku chodzi o sprawdzenie konieczności wykonania ogrodów deszczowych czy niecek. Ponadto zinwentaryzowane zostaną istniejące na obszarze objętym opracowaniem kolektory deszczowe. W pierwszej kolejności ma powstać analiza hydrologiczna.
Wykonawcą zadania jest biuro projektowe Środowisko z Bielska-Białej, a koordynatorem Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG). Jak napisano w komunikacie DRMG, z uwagi na to, że teren jest coraz bardziej zurbanizowany, projektant będzie musiał zwrócić szczególną uwagę także na kwestie zgodności z miejscowym planem zagospodarowania i planowanymi inwestycjami, których realizacja planowana jest na najbliższe lata.
Przeczytaj także: Zagrożenie powodziowe w Gdańsku i Sopocie. Czym jest ono spowodowane?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.