Kończy się pierwszy etap wzmacniania skarpy Biskupiej Górki w Gdańsku – zabezpieczona i odciążona jest już tzw. korona skarpy, na której stoi m.in. gmach komendy policji.
Trwa wzmacnianie skarpy Biskupiej Górki. Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
W koronie powstała ażurowa palisada o długości około 130 m. Każdy z wbitych pali ma 18 m wysokości. Ponadto wykonano m.in. część murów oporowych oraz sieć drenarską, dzięki której wody będą odprowadzane do studni.
Prace konstrukcyjne wykonane zostały w 90%. Ustawiono również tzw. gabionowe przypory wykonane z siatkowych koszy wypełnionych kamieniami. Przed nami ostatnie prace konstrukcyjne, a następnie uporządkowanie terenu skarpy oraz montaż elementów małej architektury – mówi, cytowana w komunikacie, Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Ten etap, który rozpoczął się w czerwcu 2017 r., ma zakończyć się w ciągu około miesiąca. Obejmuje obszar wzdłuż ul. Na Stoku, na odcinku od ul. Zaroślak 4 do ul. Na Stoku 14. Wykonawcą jest firma Aarsleff sp. z o.o z Warszawy. Potem zadanie przejmie konsorcjum: Zakład Specjalistycznych Robót Wiertniczych Jacek Bosak oraz Polwar S.A.
Działania przeciwosuwiskowe wyznaczono w sześciu miejscach:
Grafika: UM Gdańsk
Całkowity koszt umocnienia skarpy oszacowano na ponad 20 mln zł. Budowa wszystkich zabezpieczeń przeciwosuwiskowych ma potrwać około dwóch lat. Na Biskupiej Górce wzmocnić trzeba cały stok wschodni.
Biskupia Górka to część Gdańska i wzniesienie (60,8 m n.p.m.) z osiedlem, przez które przebiega granica dzielnic Śródmieście oraz Chełm.
Przeczytaj także: NIK krytycznie o zapobieganiu osuwiskom [raport]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.