Konieczność nowelizacji wynika ze zmiany w zakresie prawa wodnego i kompetencji w zakresie gospodarki wodnej - od 1 stycznia kompetencje w zakresie zarządzania wodami zostały powierzone Wodom Polskim; w dużej mierze dotyczy to przejęcia kompetencji od marszałków szczególnie w zakresie wydawania zgód wodno-prawnych i pozwoleń wodno-prawnych – tłumaczyła Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ), dodając, że zmiana jest „administracyjną koniecznością”.

Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczny projekt rządu. Zakłada przekop o długości 1300 m i głębokości 5 m, którego efektem będzie możliwość wpływania do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską o długości 22 km ma kosztować 880 mln zł. Realizację przedsięwzięcia zaplanowano na lata 2017–2022.

Specustawa dot. przekopu przez Mierzeję Wiślaną została przyjęta przez parlament w 2017 r. Aktualnie trwają prace nad jej nowelizacją.

Przeczytaj także: Władze Warmii i Mazur popierają przekop przez Mierzeję Wiślaną