Z dokumentacją projektową będzie mógł zapoznać się każdy zainteresowany. Wszelkie pisma udostępnią Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie (RDOŚ) oraz wydział zamiejscowy w Elblągu. Wnioski i opinie ws. projektu można składać do 12 lipca br.

Jak poinformowała Polską Agencję Prasową (PAP) Justyna Januszewicz z olsztyńskiego RDOŚ, instytucja wystąpiła już do Państwowej Granicznej Inspekcji Sanitarnej w Elblągu oraz Gdyni, dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, RDOŚ w Gdańsku oraz Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o opinię ws. planowanej inwestycji i wskazanie warunków jego realizacji.

Przekop Mierzei Wiślanej jest szeroko dyskutowany w województwach pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Zarząd pierwszego negatywnie zaopiniował plany inwestycji, wskazując, że budzi ona obawy natury ekonomicznej i przyrodniczej. Sejmik Warmii i Mazur był przeciwnego zdania, zaznaczając, że przedsięwzięcie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju subregionu elbląskiego.

Sam przekop ma powstać w miejscowości Nowy Świat. Celem projektu jest umożliwienie wpływania do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Nową drogą wodną będą mogły płynąć statki o długości 100 m i szerokości 20 m. Koszt inwestycji to 880 mln zł, a zadanie ma być zrealizowane do 2022 r.

Przeczytaj także: Sejmowa komisja chce zmian w specustawie dot. przekopu Mierzei Wiślanej