Kanał Ślesiński ma 32 km długości i łączy Wartę z jeziorem Gopło. W jego skład wchodzą cztery jeziora i cztery śluzy – to właśnie między dwiema z nich (Gawrony i Koszewo) przebudowana zostanie grobla. W ramach prac ponownie uformowany zostanie jej nasyp, a skarpy zostaną zagęszczone i umocnione.

Kolejnym zadaniem będzie wymiana na śluzie w Morzysławiu mechanizmów wrót przeciwpowodziowych wraz z odmuleniem kanału wodnego. Jest to niezbędne dla przywrócenia podstawowych parametrów drogi wodnej (kanał należy do II klasy), co umożliwi z kolei bezpieczne korzystanie ze szlaku także większym jednostkom pływającym.


W planach Wód Polskich jest również przywrócenie głębokości tranzytowej Kanału Ślesińskiego oraz udostępnienie jeziora Licheńskiego do żeglugi. Aby było to możliwe, zbiornik zostanie połączony z jeziorem Pątnowskim – służyć temu będzie budowla hydrotechniczna, która powstanie na styku obu jezior.

Wskazane inwestycje wpłyną na ochronę przed powodzią. Drożność cieku zapewni swobodny przepływ wody, sprawne wrota zabezpieczą dolinę Kanału Ślesińskiego przed wielkimi wodami rzeki Warty, a przebudowana grobla zabezpieczy przyległe grunty przed podwyższonymi stanami wody w Kanale Ślesińskim. Natomiast udostępnienie Jeziora Licheńskiego do żeglugi poprzez połączenie go z Jeziorem Pątnowskim zwiększy atrakcyjność drogi wodnej pn. „Wielka Pętla Wielkopolska” – podały Wody Polskie.

Przeczytaj także: Niemal 200-letnia śluza Swoboda otwarta po remoncie