Nagrody TYTAN Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. przyznaje już od 16 lat w kilku różnych obszarach budownictwa. Decyzję o tym, komu przyznać nagrodę, podejmuje jury, w skład którego wchodzą uznani eksperci – uczestnicy rynku i przedstawiciele ośrodków naukowych, badawczych oraz branżowych stowarzyszeń.

Zwycięzców TYTANÓW w obszarze geoinżynieria wyłoniła komisja w składzie:

  • prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała, Profesor Emeritus PG, Politechnika Gdańska
  • prof. dr hab. inż. Maciej K. Kumor, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
  • dr inż. Jarosław Rybak, Politechnika Wrocławska
  • mgr inż. Monika Socha-Kośmider, kwartalnik „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”
  • dr hab. inż. Andrzej Truty, prof. PK, Politechnika Krakowska
  • dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Nagrody TYTAN 2018 w obszarze geoinżynierii

Nagrodę TYTAN 2018 w kategorii Projekt/Realizacja otrzymała firma Keller sp. z o.o. – za zabezpieczenie wykopu o głębokości około 24 m w ramach budowy biurowca The Warsaw Hub. W ramach prac wykonano m.in. ściany szczelinowe o łącznej powierzchni 14 700 m², fundament zespolony CPRF, pionową przesłonę przeciwfiltracyjną, tymczasową konstrukcję rozparcia o łącznym tonażu rozparcia 560 ton, a także słupy tymczasowe o długości od 9 do 31,5 m. Inwestorem w tym projekcie była spółka Ghelamco Poland (34 pkt.).

Pozostali nominowani w tej kategorii otrzymali wyróżnienia:

  • GOTOWSKI Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe sp. z o.o. za wykonanie szeregu prac geotechnicznych związanych z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 160 Suchań–Miedzichowo na odcinku Sowia Góra–Międzychód (24 pkt.).
    Inwestor: Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu
  • Polbud-Pomorze sp z o.o. za wykonanie wzmocnienia podłoża gruntowego w warunkach silnego naporu wód podziemnych w ramach inwestycji: „Budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa na S6 wraz z odcinkiem S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód" (32 pkt.).
    Inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie

Nagrodę TYTAN 2018 w kategorii Produkt/Technologia wręczono firmie SHM System sp. z o.o. sp.k. za światłowodowy czujnik przemieszczeń 3D, umożliwiający pomiar pionowych i poziomych przemieszczeń oraz temperatury otaczającego ośrodka (np. gruntu, betonu) na odcinkach do 120 km. Dzięki pomiarom na całej długości czujnika rozwiązanie dostarcza unikalnych informacji na temat pracy konstrukcji wszelkich obiektów budowlanych (zwłaszcza tych o dużych konsekwencjach zniszczenia), w tym m.in. mostów, szybów, dźwigarów dużych rozpiętości i konstrukcji sprężonych (32 pkt.).

Nominowane w tej kategorii zostały także:

  • Aktywny świder z głowicą EGP do pali przemieszczeniowych, zgłoszony przez Firmę APROFI Aleksander Siry – innowacyjny osprzęt do wykonywania pali wierconych przemieszczeniowych. W głowicy EGP zainstalowanych jest sześć czujników, dzięki którym możliwa jest kontrola warunków gruntowych w czasie wiercenia. Ponadto opomiarowanie pozwala na kontrolę procesu formowania pala, a wbudowana instalacja iniekcyjna umożliwia wykonywanie pali przemieszczeniowych w gruntach zagęszczonych. Informacje z zainstalowanych czujników w głowicy wiercącej pozwalają na wykonywanie pali o większej nośności i pewności (ULS) w porównaniu z obecnie wykonywanymi palami przemieszczeniowymi (30 pkt.)
  • ParaDrain®, zgłoszona przez Maccaferri Polska sp. z o.o., unikalna, nowa generacja geosiatek łączących w sobie funkcje zbrojenia i drenażu. Geosiatki drenujące ParaDrain® zostały opracowane specjalnie do zbrojenia nasypów z gruntów słabo przepuszczalnych. Produkt stosowano z powodzeniem do zbrojenia nasypów wznoszonych z iłów zastoiskowych (20 pkt).
  • Baza danych geologiczno-inżynierskich (BDGI), zgłoszona przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, największy i unikatowy w kraju zbiór cyfrowych danych o warunkach budowlanych na terenie Polski. BDGI składa się z bazy wierceń i geobazy danych przestrzennych. Źródłem danych są dokumentacje geologiczne, geotechniczne oraz Centralna Baza Danych Geologicznych (14 pkt.).

Gratulujemy zarówno zwycięzcom, jak i wyróżnionym!

Nagrody wręczono podczas VIII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie” – forum wymiany myśli i doświadczeń przedstawicieli branży geoinżynieryjnej, podczas którego poruszane są zagadnienia m.in. z zakresu projektowania, doboru technologii, maszyn i produktów, wykonawstwa, nadzoru oraz utrzymania w ramach inwestycji budowlanych.

Szczegółowe informacje nt. VIII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie” znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.

Przeczytaj także: VIII Konferencja „Geoinżynieria w Budownictwie”