• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wojewoda pomorski wydał zezwolenie na przekop Mierzei Wiślanej

Opublikowano: 18-02-2019 Źródło: Urząd Morski w Gdyni, PAP

Wojewoda pomorski wydał zezwolenie na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dostępowej pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Decyzja, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności, obejmuje część przedsięwzięcia, która będzie realizowana na terenie woj. pomorskiego, tzn. budowę kanału, wyspy i części toru podejściowego na Zalewie Wiślanym.


Nowy kanał żeglugowy ma być gotowy w 2022 r. Fot. ilustr. Pixabay Nowy kanał żeglugowy ma być gotowy w 2022 r. Fot. ilustr. Pixabay

Decyzja wojewody umożliwiła podpisanie porozumienia z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Elbląg i rozpoczęcie wycinki drzew oraz krzewów pod realizację inwestycji. Teren prac został już ogrodzony, a na miejscu pracują specjalistyczne maszyny. Obszar przeznaczony do wycinki ma 25 ha (200-metrowy pas) i stanowi około 0,5% terenu leśnego na Mierzei Wiślanej. Roboty, których zaawansowanie wynosi dziś 30%, potrwają do końca lutego br.

Prace te to jednak nadal przygotowania do realizacji przedsięwzięcia. Faktyczne roboty rozpoczną się dopiero po otrzymaniu wszystkich pozwoleń i rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę przekopu. Postępowanie w tej sprawie ogłoszono ostatniego dnia 2018 r., a otwarcie ofert planowano na marzec br. Jak jednak poinformował dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, z uwagi na duże zainteresowanie postępowaniem termin przesunięto na 15 kwietnia br.

W sumie przetargi będą trzy – każdy dotyczyć ma innego etapu inwestycji (pierwszy – przekopu, drugi – obudowy brzegów i robót czerpalnych na rzece Elbląg, trzeci – robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym).

Przekop Mierzei Wiślanej: wizualizacja. Źródło: inzynieria.com Przekop Mierzei Wiślanej: wizualizacja. Źródło: inzynieria.com

Urząd Morski w Gdyni dysponuje już pozwoleniem wodnoprawnym na wykonanie urządzeń wodnych oraz lokalizowanie na obszarach zagrożenia powodziowego nowych przedsięwzięć i obiektów budowlanych. Decyzje ws. realizacji na terenie woj. warmińsko-mazurskiego mają być wydane później.


Nowy kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma powstać na wysokości miejscowości Nowy Świat. Tor wodny ma mieć 22 km, 60–120 m szerokości i głębokość do 6,5 m (dzięki temu do portu w Elblągu wpływać będą mogły większe jednostki). Oprócz kanału w ramach przedsięwzięcia powstaną port osłonowy (od strony Zatoki Gdańskiej) oraz sztuczne wyspy na Zalewie Wiślanym i Zatoce Elbląskiej. Wszystko ma być gotowe za trzy lata.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej – co dalej?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!