Do 19 kwietnia potrwa postępowanie odwoławcze ws. decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej – informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ). Jako przyczynę podano konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego.
Kanał na Mierzei Wiślanej ma być gotowy do 2022 r. Fot. Andrei_R / Shutterstock
Decyzja, która jest przedmiotem procedury odwoławczej, została wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie w grudniu 2018 r. Uznano w niej, że proponowany do realizacji wariant lokalizacji przekopu (Nowy Świat) jest najkorzystniejszy, a ulokowanie kanału w tym miejsca ogranicza ingerencję w środowisko oraz negatywny wpływ budowy na przyrodę.
Zarząd woj. pomorskiego oraz organizacje ekologiczne (m.in. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) miały jednak względem decyzji spore zastrzeżenia, dotyczące m.in. zapisów przyrodniczych. Jednocześnie z odwołaniami pojawiły się zażalenia na postanowienie o nadaniu ww. decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Wpłynęły one bezpośrednio do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Prace przygotowawcze do przekopu Mierzei już się rozpoczęły. Wydane 15 lutego br. zezwolenie na realizacje inwestycji z rygorem natychmiastowej wykonalności umożliwiło rozpoczęcie prac przygotowawczych, w tym wycinki drzew w pasie przyszłego kanału. Trwa też procedura przetargowa na wybór wykonawcy przekopu – otwarcie ofert zaplanowano na 15 kwietnia br.
Nowy kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej będzie miał 1,3 km długości i 5 m głębokości. Warta 880 mln zł inwestycja ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przekop ma być zrealizowany do 2022 r.
Przeczytaj także: Komisja Europejska interweniuje ws. przekopu Mierzei Wiślanej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.