Aż 256,7 mln zł PKP PLK przeznaczyły na modernizację 182 przejazdów kolejowo-drogowych na 73 liniach kolejowych na terenie całego kraju. Remonty mają wpłynąć nie tylko na wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym, ale - jak zwracają uwagę Polskie Linie Kolejowe - mają pozwolić na likwidację ograniczeń prędkości. To ma przełożyć się na realne skrócenie czasu podróży pociągami, a także płynność i większą ekonomię transportu towarów.

W programie modernizacji znajduje się montaż dodatkowych urządzeń sygnalizacyjnych, m.in. rogatek i sygnalizatorów świetlnych na 121 przejazdach i przejściach, a na 61 przejazdach wysłużony już sprzęt zastąpią nowoczesne urządzenia. W aż 132 przypadkach wymieniona zostanie nawierzchnia przejazdów, aby kierowcom łatwiej było je pokonywać.

Wszystkie przejazdy mają zostać wyposażone w nowoczesne urządzenia zdalnej kontroli zwiększające poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz drogowym, które są w stanie przekazywać informacje o stanie urządzeń zarówno dyżurnemu ruchu, jak i maszynistom - na tzw. tarczach ostrzegawczych, umieszczanych przed przejazdami.

Bezpieczeństwo pozostaje priorytetem w działalności PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Spółka nie tylko modernizuje przejazdy i buduje bezkolizyjne skrzyżowania nad lub pod torami, lecz także wprowadza nowoczesne systemy sterowania ruchem.  Dzięki temu zwiększamy poziom bezpieczeństwa i zapewniamy sprawniejsze podróże koleją – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 

Gdzie będą remonty?

Trzy województwa objęte największą liczbą remontów to woj. mazowieckie (21), dolnośląskie (20) i małopolskie (18). 

Przykładowe modernizacje w ramach tej inwestycji to: 11 przejazdów na linii nr 26 z Radomia do Łukowa, 10 przejazdów na trasie Katowice – Legnica, 9 przejazdów na linii nr 7 z Warszawy do Dorohuska (przez Lublin), 6 przejazdów na linii nr 27 z Nasielska do Torunia,  6 przejazdów na linii nr 94 Kraków Płaszów – Oświęcim. 

Realizacja projektu (w formule "projektuj i buduj") została podzielona na 5 zadań i rozłożona na lata 2010-2020. 

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap I – część przejazdowa” to część większego zadania (o wartości 650 mln zł): "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami", zapisanego w Krajowym Programie Kolejowym i obejmującego także budowę bezkolizyjnych przejazdów na liniach kolejowych.

Projekt otrzyma finansowanie ze strony Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Linia kolejowa Olsztyn-Gutkowo

Zrewitalizowany zostanie również 8-kilometrowy odcinek linii kolejowej 220 łączącej Olsztyn Główny z Gutkowem. Powstaną 4 nowe przystanki (o roboczych nazwach Olsztyn Śródmieście, Olsztyn Szkoła, Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny), dzięki czemu mieszkańcy będą mieli ułatwiony dojazd do pracy i szkół, a także nowe przejście pod torami. Na studium wykonalności projektu PKP PLK wyda 575 tys. zł. 

Budowa nowych peronów i usprawnienie połączeń kolejowych na odcinku Olsztyn – Gutkowo, i dalej do Braniewa, stworzy nowe możliwości dla przewozów pasażerskich w regionie. To również ogromna szansa dla uruchomienia tzw. kolei aglomeracyjnej – zauważył Ireneusz Merchel.

Przeczytaj także: Na pograniczu polsko-słowackim powstaną nowe drogi