Niemal dwieście dworców kolejowych zostanie zbudowanych lub zmodernizowanych w ramach przyjętego we wrześniu 2016 r. Programu Inwestycji Drogowych. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł.
1 mld zł na remonty dworców kolejowych. Fot. Joymaster
Program obejmuje 186 obiektów; zgodnie z planami przedstawionymi przez ministra infrastruktury i budownictwa, Andrzeja Adamczyka, wszystkie zostaną wyposażone w podstawowe funkcje dworcowe (w tym możliwość korzystania z kas i wygodnego oczekiwania na pociąg) oraz specjalną obsługę osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Ministe podkreśla, że istotnymi punktami na liście obiektów przewidzianych do odbudowy są dworce położone w największych polskich aglomeracjach.
W związku z dynamicznym rozwojem wielu ośrodków, kolej odgrywa coraz większe znaczenie w przewozach aglomeracyjnych. Estetyczne i funkcjonalne dworce są dopełnieniem inwestycji prowadzonych przez PKP PLK - dodał Adamczyk.
Program zostanie przeprowwadzony nie tylko w dużych miastach: to w małych miejscowościach często dworce stoją puste, ponieważ są zniszczone i trudno prowadzić w nich działalność gospodarczą, a nawet nie jest możliwe schronić się przed deszczem czy zimnem.
P.o. prezesa PKP Krzysztof Mamiński zapowiedział, że prace rewitalizacyjne będą ściśle skoordynowane z programem modernizacji linii kolejowych:
Robimy to w tym samym czasie, by był efekt zmodernizowanej linii i zmodernizowanego dworca. Dworzec kolejowy i podróż koleją ma się pasażerom kojarzyć tylko dobrze.
W okolicach dworców powstanie też infrastruktura towarzysząca: parkingi, dojścia, stacje ładowania samochodów elektrycznych, bezpłatne miejsca dla rowerów.
Przeczytaj także: Beskidzka Droga Integracyjna: koszty zbyt wysokie?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.