Latem 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) zakończą realizację projektu kolejowego o wartości 807 mln zł. Na nowo przebudowanej trasie E59 Poznań-Wrocław, a konkretnie na odcinku Poznań-Czempiń, pociągi będą mogły rozwinąć prędkość do 160 km/godz.
160 km/godz. między Poznaniem a Czempiniem. Fot. Denis Belitsky/Shutterstock.com
Prace modernizacyjne, które miały wpływ na ruch pociągów, zostały już zakończone. Należy jeszcze umieścić część ekranów akustycznych i zrealizować pewne prace wykończeniowe. Cała długość trasy nie została jednak jeszcze wyremontowana - zakończenie całego projektu modernizacji linii łączącej stolice Wielkopolski i Dolnego Śląska przewidywane jest dopiero na 2020 r.
Finalizacja obecnie realizowanego etapu inwestycji obejmowała przebudowę i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych 8 stacji i przystanków, ułożenie nowych torów na odcinku o długości 32 km, modernizację 86 km sieci trakcyjnej, montaż 58 nowych rozjazdów oraz wdrożenie nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.
Pociągi pasażerskie będą mogły rozwinąć prędkość do 160 km/godz. a towarowe - do 120 km/godz. Czas, w jakim będzie można teraz odbyć podróż z Poznania do Czempinia skróci się o zaledwie 10 minut, jednak głównym celem modernizacji było zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów. Poprawiona została też przepustowość trasy - pociągi będą mogły jeździć częściej.
Roboty na tym odcinku są już zrealizowane, jesteśmy w trakcie odbiorów. W tej chwili możemy eksploatować tę linię z prędkością sprzed modernizacji, czyli, w większości przypadków, 120 km/h - poinformował członek zarządu PKP PLK, Arnold Bresch. Ale dodaje: Prędkość 160 km/h wprowadzimy za około 9 miesięcy, bo tyle trwa procedura. Złożymy dokumenty do Urzędu Transportu Kolejowego w sprawie uzyskania możliwości wprowadzenia takiej prędkości na tym odcinku.
W ramach projektu wyremontowano również siedem obiektów mostowych, a w Łęczycy, w Mosinie i w Poznaniu powstały nowe wiadukty. Zbudowano też nowe przejścia podziemne dla pieszych.17 przejazdów kolejowo-drogowych wyposażono w nową infrastrukturę: rogatki, sygnalizację świetlną i dźwiękową. W ramach zadania wybudowano nowe Lokalne Centrum Sterowania, z którego dyżurni ruchu zarządzają ruchem kolejowym na całej, zmodernizowanej trasie.
Inwestycja ta jest częścią projektu "Modernizacja linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław - Poznań, Etap III, odcinek Czempiń - Poznań", dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko kwotą 498,6 mln zł.
Przeczytaj także: Rail Baltica: umowa na odcinek Białystok–Ełk jeszcze w tym
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.