• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Bomby, cmentarze – co jeszcze znajdują budowniczowie polskich dróg?

Opublikowano: 11-02-2018 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Zakończono przesuwanie z terenu budowy drogi ekspresowej S5 ważącego 150 ton schronu bojowego z czasów II wojny światowej. W tym celu najpierw wybudowano fundamenty, na nich zamontowano siłowniki do podniesienia schronu, a potem powstał tor z ław żelbetowych monolitycznych, po których przesuwano schron na docelowe miejsce. Zobaczcie, jakie jeszcze inne cenne pamiątki w ostatnich latach znajdowali budowniczowie dróg w Polsce.


Miny, ludzkie szczątki – co jeszcze znajdują budowniczowie polskich dróg? Fot. Daan Kloeg/Shutterstock
Miny, ludzkie szczątki – co jeszcze znajdują budowniczowie polskich dróg? Fot. Daan Kloeg/Shutterstock

W maju 2013 r. w Bydgoszczy zaprezentowano efekty badań archeologicznych w pasie budowy autostrady A1. W trakcie 14 lat prac odkryto 80 tys. obiektów archeologicznych i znaleziono prawie 2,5 mln zabytków, m.in. grobowce, monety, biżuterię, pozostałości po pradziejowych osadach, a także fragmenty uzbrojenia, w tym miecze, noże i groty strzał.


Za najbardziej spektakularne odkrycie uznano wczesnośredniowieczne cmentarzysko w Bodzi (woj. kujawsko-pomorskie), na którym znaleziono złożone do grobów, datowanych na XII w., komplety biżuterii i uzbrojenia.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

W czerwcu 2015 r. poinformowano o znalezieniu, podczas badań poprzedzających budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Chęciny–Jędrzejów (woj. świętokrzyskie), diademu sprzed ponad trzech tysięcy lat, z wczesnej epoki brązu.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Na początku minionego roku firma Skanska S.A. podała, że podczas budowy obwodnicy Płocka natrafiono na pociski artyleryjskie, miny przeciwpiechotne czy granat moździerzowy z czasów II wojny światowej. Znaleziono też Talmud Babiloński, który trafił do Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.

Wiadomo, jaki to teren, że można coś tam znaleźć, więc najpierw sprawdzają go saperzy. Dopiero potem pojawiamy się my i wykonujemy prace. To normalny etap procesu realizacyjnego – mówiła nam Anna Strożek z biura prasowego przedsiębiorstwa.

Fot. Skanska Fot. Skanska

Także w minionym roku, w kwietniu, podsumowano rozpoczęte w 2016 r. badania wykopaliskowe związane z planowaną budową S3 Legnica–Bolków. Prace odbywały się stanowisku archeologicznym Paszowice 23: odkryto 650 zespołów grobowych, datowanych wstępnie na okres od 1800 p.n.e. do 600 p.n.e.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Do tego znaleziono ponad 1800 naczyń ceramicznych oraz liczne przedmioty z brązu i żelaza.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

W ogóle 2017 r. był bogaty w tego typu informacje. W lipcu w trakcie budowy S17 w gminie Żyrzyn (woj. lubelskie) operator koparki wykopał bombę lotniczą. Do tego zaalarmowani saperzy znaleźli jeszcze sześć sztuk takich samych 10-kilogramowych bomb.

Fot. www.lubelska.policja.gov.pl Fot. www.lubelska.policja.gov.pl

W przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch, takiego znaleziska nie wolno przenosić, dotykać ani rozbrajać. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów – alarmowała policja.

Fot. www.lubelska.policja.gov.pl Fot. www.lubelska.policja.gov.pl

Fot. www.lubelska.policja.gov.pl Fot. www.lubelska.policja.gov.pl

Ponadto w październiku 2017 r. poinformowano, że trakcie rozbudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku w. Paszków–Przeszkoda (woj. mazowieckie) na posesji kościoła pw. Św. Klemensa w Nadarzynie odkryto ludzkie szczątki. Okazało się, że na około 20 arach znajdują się szczątki 3 tys. osób.

Fot. GDDKiAFot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Szczątki ponownie pochowane zostały 22 września.

Przeczytaj także: Szczątki 3 tys. osób na budowie drogi S8 [zdjęcia]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!