Przebudowa wiaduktu kolejowego przy jednej z najważniejszych krakowskich arterii, ul. Armii Krajowej, dobiega końca. Drogowcy zakończyli już prace pod obiektem, w związku z czym wróciła dawna organizacja ruchu. Oznacza to, że kierowcy mogą korzystać już ze wszystkich czterech pasów ruchu. Roboty budowlane na tym odcinku linii kolejowej E30 Kraków–Katowice trwały od początku 2017 r. i powodowały ogromne korki w tej części miasta.
Kraków: wiadukt nad ul. Armii Krajowej gotowy przed czasem. Fot. PKP PLK
Prace przy wiadukcie rozpoczęły się od rozebrania starego obiektu. Konieczne było wówczas zwężenie ulicy – dwa z czterech pasów ruchu zajęły rusztowanie oraz pojazdy techniczne. Następnie wykonano konstrukcję nowego wiaduktu. Stan zaawansowania prac pozwolił na przywrócenie pełnego ruchu przy ul. Armii Krajowej. Teraz rogowcy przeniosą się bezpośrednio na wiadukt, gdzie wykonane zostaną prace wykończeniowe.
Fot. PKP PLK
Początkowo roboty w obrębie tego obiektu miały trwać do maja br., jednak przedsięwzięcie udało się zrealizować szybciej. Dla wykonawcy to spory sukces, ponieważ odcinek pomiędzy Mydlnikami a Krakowem Głównym Towarowym jest szczególnie wymagający. Linia krzyżuje się tu z linią kolejową do Podłęża oraz linią na lotnisko w Balicach, a dodatkowo przebiega przez teren gęsto zabudowany. W ramach jego modernizacji konieczna jest przebudowa czterech wiaduktów kolejowych (oprócz ul. Armii Krajowej także nad ulicami: Łupaszki, Godlewskiego i Zielony Most) oraz budowa tunelu drogowego w miejscu przejazdu kolejowego przy ul. Rydla.
Odcinek Kraków Główny–Mydlniki, w ciągu którego znajduje się przebudowany wiadukt, jest częścią trasy kolejowej nr 30 pomiędzy stolicą Małopolski a Katowicami. E30 jest modernizowana w ramach wielkiej kolejowej inwestycji, polegającej na przebudowie linii kolejowych pomiędzy Śląskiem a Małopolską. Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli skrócić czas podróży pomiędzy miejscowościami w tych województwach i podnieść prędkość jeżdżących trasa pociągów (do 160 km/godz.). Finał prac, których wartość przekracza 2 mld zł, planowany jest na 2020 r.
Przeczytaj także: NIK: alarmujący stan mostów i wiaduktów kolejowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.