Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), 23 maja br. w warszawskim oddziale Dyrekcji odbędzie się spotkanie, na które zaproszeni są wszyscy zainteresowani zatwierdzeni podwykonawcy, usługodawcy i dostawcy, którzy realizowali prace na budowie drogi ekspresowej S8 Marki–Kobyłka.
GDDKiA zerwało kontrakt z wykonawcą, teraz musi podjąć rozmowy z podwykonawcami. Fot. rootstock/Shutterstock
Spotkanie jest bezpośrednią konsekwencją odstąpienia GDDKiA od umowy z konsorcjum budującym ten odcinek S8, z firmą Salini na czele. Powodem zerwania kontraktu było niedotrzymanie terminu przez wykonawcę, a także, m.in. niedotrzymanie zapisów mówiących o regulowaniu płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów.
Konsorcjum zobowiązało się, podpisując umowę, do budowy 8-kilometrowego odcinka S8, tzw. obwodnicy Marek [od węzła Marki (bez węzła) do węzła Kobyłka (z węzłem)] do 28 lipca ub.r. Kolejne terminy wyznaczano sukcesywnie najpierw na 19 października 2017 r., a później na 28 października.
Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową zadeklarował, że GDDKiA ma gwarancje bankowe wykonawcy, dzięki czemu Skarb Państwa będzie mógł pozyskać pieniądze dla zaspokojenia ewentualnych, należnych zgodnie z kontraktem, płatności na rzecz podwykonawców.
S8 Marki–Kobyłka: jaki jest stan prac?
Dyrekcja ogłosiła rozpoczęcie przygotowań do przeprowadzenia inwentaryzacji w terenie, przystępując jednocześnie do opracowywania dokumentów do przetargu na ukończenie niezrealizowanych prac.
Nowy przetarg zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych miesięcy.
GDDKiA poinformowała, że w ramach realizacji kontraktu do ukończenia zostały m.in. węzeł Kobyłka (łącznice plus drogi dojazdowe, najazdy na obiekt), węzeł Marki (zjazd z obwodnicy w Markach), węzeł Zielonka (drogi dojazdowe do węzła), kładka, drogi dojazdowe i pasy technologiczne, chodniki oraz ścieżki rowerowe.
Obwodnica Marek to ponad 15-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S8. Realizację tej inwestycji podzielono na dwa zadania – wykonanie pierwszego powierzono konsorcjum z Salini w roli lidera, a drugie – konsorcjum firm Astaldi i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego; druga część projektu, tj. budowa odcinka węzeł Kobyłka (bez węzła)–Radzymin Południowy, została już ukończona. Gotowy odcinek obwodnicy liczy 7,24 km i jest eksploatowany od końca grudnia 2017 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.