Obecnie w ramach inwestycji wymieniane są tory i urządzenia sterowania ruchem, a przejazdy kolejowo-drogowe są przebudowywane. Całkowita wartość projektu to 200 mln zł, wymiana sieci trakcyjnej kosztować będzie 35,5 mln zł. 

Nowe rozjazdy, wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania, zapewnią sprawny przejazd pociągów zimą. Wyremontowane i przebudowane będą 44 obiekty inżynieryjne w tym: cztery wiadukty, pięć mostów i 35 przepustów. Modernizacja istniejących przejazdów kolejowo–drogowych oraz podwyższenie ich kategorii wpłynie na większy poziom bezpieczeństwa – informują PKP PLK.

Pierwsza umowa na rewitalizację linii kolejowej nr 146 została podpisana już w czerwcu 2017 r. Projekt jest realizowany w formule „projektuj i buduj”, a jego zakończenie planowane jest w 2020 r.

Inwestycja realizowana jest po to, aby skrócić czas jazdy pociągów towarowych na odnowionej linii o około 16 min.; po zmodernizowanej trasie pociągi jeździć będą z prędkością do 100 km/h, zwiększy się też przepustowość tego odcinka. Dzięki temu przewożonych będzie więcej ładunku, a trasa będzie efektywnie wykorzystywana. Co istotne, prace zapewnią sprawny i bezpieczny przewóz towarów od Częstochowy do „Węglówki”, czyli do linii łączącej Śląsk z portami w Gdańsku i w Gdyni.

Obecnie trwają prace związane z wymianą torów na jednotorowym odcinku Rząsawa–Brzeźnica (około 20 km). Zakończono już prace związane z wymianą jednego toru na odcinku Wyczerpy–Rząsawa oraz na pięciu obiektach inżynieryjnych.

Objęta inwestycją linia na odcinku Wyczerpy–Rząsawa, tj. około 4 km, jest dwutorowa, natomiast na pozostałej części linii Rząsawa–Chorzew Siemkowice jest jednotorowa (około 43 km).

Przeczytaj także: Dobudują tory na linii Tczew–Gdańsk Główny