PKP Cargo i Koleje Litewskie podpisały porozumienie, zgodnie z którym wprowadzone zostaną wzajemne ułatwienia w przewozie towarów pomiędzy Polską a Litwą. Zdaniem polskiej spółki umożliwi to wzrost liczby przewozów towarowych w ramach Rail Baltica – magistrali kolejowej łączącej Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki.
Fot. whitelook / Shutterstock
Porozumienie jest pokłosiem rosnącego ruchu pociągów między krajami. W ub.r. przewozy kolejowe na trasie miały masę prawie 440 tys. ton – ponad 215% więcej niż w roku 2016. W tym roku spółki również obserwują spore zainteresowaniem spedytorów szlakiem kolejowym pomiędzy Polską a Litwą.
Współpraca możliwa jest także w zakresie wykorzystania litewskiej stacji Mockawa i terminalu intermodialnego w Kownie – chodzi tu o obsługę pociągów jeżdżących z Chin do Polski. Ponieważ liczba takich przewozów również rośnie, PKP Cargo szuka nowych rozwiązań, by usprawnić ruch. Litewskie przejścia graniczne miałyby w tym znacząco pomóc. Z kolei Litwini chcieliby wziąć udział w projekcie „Pociąg bursztynowy”, którego celem jest utworzenie kolejowego korytarza towarowego między Bałtykiem a Adriatykiem. Tzw. Nowy Bursztynowy Szlak ma połączyć centra przemysłowe Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Słowenii i Włoch z nadmorskimi portami.
Z naszego kraju na Litwę przewożone są przede wszystkim nawozy i artykuły ropopochodne, natomiast z Litwy do Polski przyjeżdżają głównie artykuły chemiczne, drewno i cement.
Przeczytaj także: Cztery nowe wiadukty na linii Warszawa–Białystok (Rail Baltica)
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.