Konsorcjum firm Stecol Corporation oraz Polbud-Pomorze sp. z o.o. złożyło najkorzystniejszą ofertę na budowę drogi ekspresowej S52 koło Krakowa. Komisja przetargowa uznała, że zaprojektowanie i wybudowanie Północnej Obwodnicy Krakowa za blisko 1,3 mln zł w okresie 47 miesięcy odpowiada wymogom zamawiającego – Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Wybrano wykonawcę Północnej Obwodnicy Krakowa. Fot. Artur Kowalczyk / Shutterstock
W postępowaniu przetargowym, które trwało od grudnia ub.r., wzięło udział osiem podmiotów. GDDKiA ich propozycje rozważała od 30 kwietnia br., kiedy to otwarto oferty. Wybór konsorcjum nie oznacza jeszcze, że z firmami podpisana zostanie umowa – pozostali oferenci mają teraz 10 dni na złożenie ewentualnych odwołań od decyzji.
Zadaniem wykonawcy obwodnicy Krakowa będzie opracowanie projektu, a następnie wykonanie dwujezdniowej drogi ekspresowej S52 o długości około 12,5 km, z trzema pasami ruchu w każdym kierunku, na odcinku węzeł Modlnica (wraz z rozbudową węzła) – węzeł Kraków Mistrzejowice (bez węzła). W ramach rozbudowy węzła powstaną cztery łącznice: w Zielonkach, Węgrzcach i Batowicach, natomiast samej drogi – 4 km murów oporowych i w sumie 20 km dróg zbiorczych dojazdowych.
Źródło: GDDKiA
W ciągu drogi powstaną także liczne obiekty inżynierskie, w tym 27 mostowych, a także trzy tunele drogowe – pod rzeką Prądnik, a także pod wzgórzami Batowice i Syberia. Ich łączna długość wyniesie 1,6 km. Więcej o tunelowej inwestycji pisaliśmy tutaj.
Jeszcze w pierwszym kwartale 2016 r. Północna Obwodnica Krakowa nie była przewidziana w sieci dróg krajowych. Nie była planowana taka droga krajowa. Dopiero zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 maja 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, Północna Obwodnica Krakowa znalazła się w sieci dróg krajowych, ciągu drogi ekspresowej S52. W piątek, 26 sierpnia 2016 r., minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał w siedzibie Oddziału GDDKiA w Krakowie Program Inwestycyjny dla budowy Północnej Obwodnicy Krakowa, w ciągu drogi ekspresowej S52 – wskazuje Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej z krakowskiego GDDKiA.
Północna Obwodnica Krakowa ma być włączona do ruchu w 2023 r. Inwestycja ma przyczynić się do usprawnienia ruchu ze stolicy Małopolski w kierunku Kielc i Warszawy, Katowic i Wrocławia oraz Tarnowa i Rzeszowa. Według prognoz nową obwodnicą już za siedem lat będzie przejeżdżało średnio 30 tys. pojazdów na dobę.
Stecol Corporation to chińskie przedsiębiorstwo budowlane założone w 1962 r. Należy do grupy Power Construction Corporation (PowerChina). Działa w obszarze szeroko pojętego budownictwa i inżynierii w ponad 30 krajach na całym świecie.
Polbud-Pomorze jest obecny na polskim rynku od 2000 r. Realizuje prace z zakresu geotechniki, jest światowym liderem w projektowaniu i wykonawstwie wzmocnień podłoża gruntowego w technologii mikrowybuchów oraz pipe roofing. Specjalizuje się również w metodzie jet grouting i dynamicznej wymianie gruntu.
Przeczytaj także: Kto wybuduje węzeł Niepołomice w ciągu A4?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.