• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: jeden z etapów budowy Trasy Łagiewnickiej zakończony

Opublikowano: 26-09-2018 Źródło: Budimex, Trasa Łagiewnicka, Inzynieria.com

Firma Budimex zakończyła przebudowę pętli tramwajowej Kurdwanów w Krakowie. To właśnie w tym miejscu zacznie się linia tramwajowa, która powstanie w ramach budowanej już Trasy Łagiewnickiej. Przebudowa pętli Kurdwanów to część tej dużej inwestycji.


Trasa Łagiewnicka – pętla Kurdwanów. Fot. Trasa Łagiewnicka Trasa Łagiewnicka – pętla Kurdwanów. Fot. Trasa Łagiewnicka

Linia tramwajowa w ramach Trasy Łagiewnickiej, czyli trzeciej obwodnicy Krakowa, będzie przebiegać właśnie od pętli w Kurdwanowie, dalej wzdłuż rzeki Wilgi pod terenami między sanktuariami Bożego Miłosierdzia oraz św. Jana Pawła II, do ul. Zakopiańskiej. W ramach nowej linii tramwajowej w Krakowie (1,7 km długości) powstanie pięć przystanków, a jeden z nich w tunelu podziemnym o długości niemal 700 m.

Pętlę na osiedlu Kurdwanów Budimex oddał tydzień przed zaplanowanym końcem prac. Przebudowa rozpoczęła się 19 lipca br. Trasa Łagiewnicka w Krakowie to dla nas niezwykle ważna inwestycja ze względu na swoje strategiczne znaczenie. Zawsze, współpracując z samorządami, bardzo pilnujemy dotrzymywania wszystkich terminów. W tym wypadku, mimo pewnych administracyjnych przesunięć, udało nam się zakończyć prace w bardzo szybkim tempie – mówi, cytowany w komunikacie, Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. 

Pętla tramwajowa Kurdwanów. Źródło: Facebook/Budimex Pętla tramwajowa Kurdwanów. Źródło: Facebook/Budimex

Prace na pętli Kurdwanów w Krakowie obejmowały m.in. przebudowę torowiska na długości 643 m, w tym budowę nowej nawierzchni w technologii bezpodsypkowej, przebudowę rozjazdów na długości 223 m, zabudowę dwóch przyrządów wyrównawczych, pięciu napędów najazdowych/zjazdowych, trzech smarownic oraz montaż 794 m sieci trakcyjnej wraz z 20 słupami. Aby prace mogły przebiegać sprawnie, konieczne było wyłączenie pętli w Kurdwanowie. Ten czas wykorzystaliśmy na budowę nasypu, po którym poprowadzona (zostanie–red.) łącznica wyprowadzająca ruch tramwajowy z pętli na Kurdwanowie w kierunku sanktuarium – dodaje Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka.


Ruch tramwajowy na pętli Kurdwanów w Krakowie odbywa się już bez przeszkód, co ma duże znaczenie z uwagi na rozpoczynający się wkrótce rok akademicki. Ruch w mieście powoli zaczyna się zwiększać. Oddanie więc pętli tydzień przed planowanym terminem pozwoliło miastu na przygotowanie odpowiednio wzmocnionej oferty przewozowej. Cieszymy się, że zaplanowany zakres prac udało się zrealizować i pętla będzie służyła pasażerom jak dotychczas – dodaje Mariusz Piątkowski, prezes spółki Trasa Łagiewnicka.

Trasa Łagiewnicka – wszystkie tunele

Trasa Łagiewnicka to jeden z brakujących elementów tzw. trzeciej obwodnicy Krakowa. W ramach trasy powstanie 3,5 km drogi dwujezdniowej, z odcinkami tunelowymi oraz linią tramwajową, która połączy osiedle Kurdwanów z ul. Zakopiańską. Wykonane dwa lata temu badania wykazały, że w tamtym rejonie Krakowa notujemy 6,6 tys. pojazdów na godzinę w obu kierunkach – wyjaśnia w rozmowie z naszym serwisem Tadeusz Trzmiel, I zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich.

W ciągu Trasy Łagiewnickiej w Krakowie powstanie w sumie siedem obiektów tunelowych o długościach: 385 m, 22 m, 522 m, 62 m, 687 m oraz 209 m. Ten najdłuższy to tunel tramwajowo-drogowy. Wszystkie będą wykonane metodą odkrywkową. Zaplanowano także budowę węzłów drogowych czy mostów na rzece Wildze. Koszt budowy Trasy Łagiewnickiej to 880 mln zł. Droga ma być gotowa w 2020 r.


Trasa Łagiewnicka o długości 3,5 km, wspólnie wraz z trasami Pychowicką i Zwierzyniecką, będzie tzw. trzecią obwodnicą Krakowa.

Obwodnice Krakowa. Źródło: Trasa Łagiewnicka Obwodnice Krakowa. Źródło: Trasa Łagiewnicka

Trasa Łagiewnicka już powstaje, a na wczesnych etapach realizacji są trasy Pychowicka i Zwierzyniecka. Tym samym wszelkie połączenia międzydzielnicowe zamierzamy wprowadzić właśnie w trzecią obwodnicę, zdejmując ruch z Alei Trzech Wieszczów, nadając tej drodze zupełnie inne kwalifikacje w obszarze śródmiejskim. Chcemy, żeby był tam teren zielony, a do tego, by w dużej mierze i wyłącznie na pasach wydzielonych funkcjonował transport publiczny – wyjaśnia Tadeusz Trzmiel.

Przeczytaj także: Trasa Łagiewnicka w Krakowie – wkrótce budowa tuneli

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!