Dzisiaj, 17 października br., wchodzą w życie przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie. Powodem zmian były napływające do resortu wnioski dotyczące używania przez maszynistów kolejowych sygnałów dźwiękowych „baczność” przed przejazdami, zlokalizowanymi na terenach zurbanizowanych.
PKP PLK utrzymuje 14 442 przejazdów kolejowo-drogowych. Fot. ilustr. Tobias Arhelger / Shutterstock
Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury (MI), zniesiony został obowiązek umieszczania wskaźników, które nakazują maszynistom uruchamiać dźwiękowy sygnał „baczność” przed przejazdami kategorii A z obsługą na miejscu oraz kategorii B z ruchem drogowym kierowanym przy pomocy samoczynnych systemów przejazdowych wyposażonych w sygnalizację świetlną i rogatki, na których zachowane są warunki widoczności czoła pociągu z odległości 5 m.
Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim poprawić komfort życia mieszkańców w miejscach, gdzie domy znajdują się najbliżej przejazdów kolejowo-drogowych.
W Polsce utrzymaniem przejazdów kolejowo-drogowych zajmują się PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). Spółka zarządza w sumie 14 442 przejazdami.
Przeczytaj także: PKP PLK zmodernizują 182 przejazdy w całej Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.