PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) otrzymają niemal 194 mln zł unijnej dotacji na modernizację przejazdów kolejowo-drogowych w całej Polsce. Koszt realizacji całego planu kolejowej spółki to 311 mln zł.
Przejazdy kolejowo-drogowe w Polsce. Fot. PKP PLK
Dzięki tym środkom, prace obejmą 182 przejazdy kolejowo-drogowe i dwa przejścia znajdujące się na 73 liniach kolejowych w 16 województwach Polski. Co zostanie wykonane? Zaplanowano m.in. wymianę nawierzchni na dojazdach i w obrębie przejazdów oraz montaż nowoczesnych urządzeń zabezpieczających i sterujących.
Efektem będzie podniesienie kategorii 121 przejazdów, a na 84 przejazdach zakłada się likwidację ograniczeń prędkości. Planowany termin zakończenia realizacji projektu to kwiecień 2020 r. Celem naszych działań jest bezpieczna, komfortowa i punktualna kolej. Aby ten cel osiągnąć, potrzebne są takie działania, jak podpisana dzisiaj umowa na dofinansowanie modernizacji przejazdów kolejowo-drogowych. Niezbędne jest również kontynuowanie kampanii społecznych, które podnoszą świadomość uczestników ruchu drogowego – mówi, cytowany w komunikacie, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Unijne wsparcie będzie pochodzić ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Warto podkreślić, że inwestycja wspiera rozwój ruchu towarowego i dostęp do portów oraz pozwala na usunięcie tzw. wąskich gardeł, czyli ograniczeń prędkości w rejonie przejazdów – wyjaśnia Przemysław Gorgol, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
PKP – wypadki na przejazdach
Jak na początku tego roku poinformowali kolejarze, w 2017 r. w sumie doszło do 183 zdarzeń z udziałem pojazdów na przejazdach kolejowo-drogowych. Zginęło w nich 29 osób (w 2016 r. – 30). 99% z wszystkich wypadków spowodowali kierowcy.
Dodajmy, że w minionym roku o 120 wzrosła liczba przejazdów kolejowo-drogowych, na których PKP PLK zamontowały kamery – w 2016 r. było ich 1052, a na koniec 2017 r. – 1170. Na przejazdach kolejowo-drogowych coraz mniej osób łamiących przepisy może zachować anonimowość. Nagrania z monitoringu pokazujące m.in. uszkodzenia urządzeń zapewniających bezpieczeństwo i nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego trafiają do policji, która ustala sprawców. W 2017 r. było 977 wniosków w sprawie ukarania nieostrożnych kierowców – mówił Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa w PKP PLK.
Zobacz także: PKP PLK: wypadki na przejazdach to wina kierowców [filmy]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.