W rejonie placu budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie szykują się utrudnienia. Z uwagi na realizację kolejnego etapu prac, zawężeniu ulegnie m.in. jedna z kluczowych miejskich arterii – ul. Zakopiańska. Jakich zmian w organizacji ruchu powinni spodziewać się mieszkańcy stolicy Małopolski oraz przejeżdżający przez miasto kierowcy?
Fragment planowanej Trasy Łagiewnickiej. Wiz. Budimex S.A.
Już najbliższej nocy (z 6 na 7 listopada br.) zawężona zostanie ul. Zakopiańska – na jezdni od Łagiewnik w kierunku Borku Fałęckiego utrzymane zostaną dwa pasy ruchu, natomiast w odwrotnym kierunku droga zostanie zawężona do jednego pasa ruchu.
W dniach 7–10 listopada wyłączony zostanie ruch tramwajowy na odcinku Łagiewniki–Borek Fałęcki. Jest to związane z koniecznością zabudowy tymczasowych rozjazdów tramwajowych na torowisku w ciągu ul. Zakopiańskiej. W tym czasie wprowadzona będzie zastępcza linia autobusowa, kursująca na trasie Borek Fałęcki–Zakopiańska–Łagiewniki. Od 11 listopada, pomiędzy przystankami Łagiewniki ZUS i Solvay, ruch tramwajów ma odbywać się wahadłowo po jednym torze.
Po zakończeniu robót przygotowawczych w ciągu ul. Zakopiańskiej zamknięte zostanie przejście podziemne pod ulicą, w rejonie stacji paliw. Piesi będą mogli przeprawić się nowo wyznaczonym przejściem w poziomie terenu w rejonie ZUS.
Pod koniec października br. spółka Trasa Łagiewnicka otrzymała decyzję ZRID umożliwiającą rozpoczęcie kolejnego etapu przedsięwzięcia. Obejmuje on m.in. korektę koryta rzeki Wilgi oraz budowę tunelu tramwajowo-drogowego w rejonie dawnych zakładów sodowych Solvay (tzw. Białe Morza).
Trasa Łagiewnicka ma być jednym z elementów trzeciej obwodnicy Krakowa. Zlokalizowana będzie na południu miasta, m.in. na terenie Łagiewnik. Jej planowana długość to 4 km, a w ciągu tej trasy wybudowanych ma być sześć tuneli o łącznej długości 2,6 km. Jednym z nich pojadą tramwaje nowej linii, która połączy pętlę Kurdwanów z ul. Zakopiańską. Budowa trasy potrwa do końca 2020 r. Wartą ponad 800 mln zł brutto inwestycję prowadzi konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Ferrovial Agroman S.A.
Zobacz także: Kraków musi zejść pod ziemię [wywiad z wiceprezydentem Krakowa Tadeuszem Trzmielem]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.