Badania będą prowadzone przez około miesiąc, na odcinku 40 m w rejonie rzeki Breń. Opracowywanie odkrytego materiału potrwać ma do 30 października br.

Konieczność wykonania badań pojawiła się, kiedy podczas robót ziemnych w rejonie rzeki Breń odkryto w gruncie obecność konstrukcji drewnianych i fragmenty naczyń ceramicznych. Miejsce odkrycia archeologicznego zostało zabezpieczone, a znalezisko zgłoszone przez nadzór archeologiczny do konserwatora zabytków. Małopolski Wojewódzki Konserwator zabytków nakazał przeprowadzenie tzw. archeologicznych badań ratunkowych. Prace związane z budową obwodnicy na tym odcinku będą kontynuowane po wykonaniu wykopalisk – przekazała Iwona Mikrut.

Wykonanie archeologicznych ratunkowych badań wykopaliskowych na stanowiskach kolidujących z budowaną obwodnicą Dąbrowy Tarnowskiej wraz z opracowaniem znalezisk potrwa do 30.10.2019 r. i kosztować będzie około 45 tys. zł.

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej budowana jest w ciągu drogi krajowej nr 73. Prawie 7-kilometrowe obejście ma być gotowe w kwietniu 2020 r.  25 czerwca br. na placu budowy obwodnicy wybuchł pożar. Ogień wydobywał się z przygotowanego pod układanie zbrojenia pomostu wiaduktu, zapaliło się rusztowanie

Na budowie obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, o długości 6,9 km, powstaje łącznie osiem obiektów inżynieryjnych:

  • most nad potokiem Bagienica, 
  • pięć wiaduktów drogowych (trzy nad drogami i ulicami, dwa nad linią kolejową),
  • dwa przejścia dla zwierząt.

Prace prowadzi polsko-węgierskie konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex sp. z o.o. (lider),  Azi-Bud sp. z o.o. oraz Duna Aszfalt Út-és MélyépitÕ Kft. Wartość projektu to łącznie 102 mln zł

Do zadań wykonawcy należy m.in. budowa odcinka jednojezdniowej drogi dwupasowej klasy GP o długości około 6,9 km, wykonanie systemu odwodnieniowego drogi i urządzeń ochrony środowiska, a także budowa obiektów inżynierskich, dróg dojazdowych, chodników i zatok postojowych.

Przeczytaj także: Obwodnica Olsztyna w całości dostępna dla kierowców