• Węzeł drogowy w Gaju ułatwi wjazd na Zakopiankę z pobliskich dróg
  • Obserwowany jest stały wzrost ruchu na odcinku Kraków–Myślenice
  • Między Krakowem a Myślenicami w ostatnich latach zbudowano sześć kładek

Firma, której oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, w ramach budowy węzła w Gaju zajmie się m.in. przebudową istniejących dróg będących w kolizji z planowanym obiektem czy budową lub przebudową infrastruktury dla pieszych. Prace obejmą także mury oporowe i palisady oraz infrastrukturę podziemną. Zaplanowano także budowę np. systemu odwodnienia terenu, w tym urządzeń odwadniających korpus drogowy. Wymieniona ma być warstwa ścieralna prawej i lewej jezdni Zakopianki.

Zgodnie z planami drogowców, etap projektowania, łącznie z uzyskaniem decyzji ZRiD (zgody na realizację inwestycji drogowej), ma potrwać 16 miesięcy od dnia podpisania umowy. Z kolei czas prowadzenia robót budowlanych, poza okresami zimowymi, oszacowano na 15 miesięcy od uzyskania decyzji ZRiD.

Miejscowość Gaj znajduje się na trasie między Krakowem a Myślenicami. Około 2 km wcześniej jadąc od strony Krakowa, w Libertowie, powstanie dwupoziomowy węzeł drogowy oraz przejście podziemne. Podpisano już umowę z firmami, które opracują dokumentację projektową do studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), z elementami koncepcji programowej (KP). Ich zadaniem jest także uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji w Libertowie.


Węzeł drogowy ma powstać także w Myślenicach, w miejscu skrzyżowania Zakopianki z drogą powiatową nr K1967 (ul. Sobieskiego) – ogłoszono już przetarg na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej.   

Dodajmy, że nad Zakopianką, łączącą Kraków z Zakopanem, na odcinku między Krakowem a Myślenicami, w ciągu ostatnich 10 lat oddano do użytku sześć kładek. Powstały w Gaju, Mogilanach oraz po dwie w Głogoczowie i Jaworniku. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Od lat mówi się także o potrzebie budowy linii kolejowej do Myślenic, gdyż jest to jedyne duże miasto w okolicach Krakowa bez dostępu do kolei.

Przeczytaj także: Jak poszerzyć obwodnicę Krakowa bez dobudowy pasa?