• Za 337 mln zł Łódź Kaliska stanie się nowoczesnym węzłem kolejowym
  • PKP PLK przebudują pięć peronów, usprawnią informację i wprowadzi ułatwienia dla podróżnych
  • Dzięki inwestycji pociągi będą jeździły szybciej, a stacja obsłuży ich więcej

Inwestycja na stacji Łódź Kaliska ma ułatwić obsługę podróżnych. W ramach przebudowy zaplanowano trzy 400-metrowe podwyższone perony w rejonie czynnego wiaduktu zachodniego nad aleją ks. bp. W. Bandurskiego. Obiekty po przeciwnej stronie, przy wiadukcie wschodnim, zostaną przesunięte w stronę alei ks. bp. W. Bandurskiego. Na stacji zaplanowano nowe wiaty i ławki, wymianę oświetlenia oraz czytelne oznakowanie z nowym systemem informacji. Pojawią się dogodne dojścia do dworca i komunikacji miejskiej, a także windy i ścieżki naprowadzające dla osób ograniczonych ruchowo.

Nowe przejście podziemne połączy plac przed dworcem kolejowym z dworcem autobusowym. Takie rozwiązanie umożliwi lepsze łączenie podróży pociągiem i komunikacją miejską. Dogodne dojście na perony nr 4 i 5 (przy wiadukcie wschodnim) zapewni przejście podziemne z budynku dworca. Podróżujący pociągami będą mieli również dojścia z peronów do przystanków komunikacji miejskiej przy alei ks. bp. W. Bandurskiego i Włókniarzy.

Będzie więcej pociągów

PKP PLK zamierzają też zlikwidować wąskie gardło – jednotorowe połączenie z Łodzi Kaliskiej w kierunku południowo-wschodnim m.in. do stacji Łódź Chojny i dalej w kierunku woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego. W tym celu wykorzystają nieczynny wiadukt wschodni i zbudują na nim trzy nowe tory. Pozwoli to na znaczne zwiększenie możliwości przejazdu pociągów – sprawne podróże od Kutna i Łowicza (z linii nr 15) w stronę Zduńskiej Woli, Sieradza, Kalisza (linią nr 14) oraz Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna, Skarżyska, Dębicy (linią nr 25).

Dotychczasowe urządzenia sterowania ruchem zostaną zastąpione komputerowymi, a obsługa przejazdu pociągów stanie się sprawniejsza, szybsza i bezpieczniejsza. Dzięki modernizacji 15 km torów i 47 rozjazdów oraz wymianie sieci trakcyjnej linia będzie przygotowana do prędkości 100 km/godz. (obecnie 60 km/godz.).

Umowę na prace projektowe i budowlane na stacji Łódź Kaliska w ramach projektu „Zwiększenie dostępności magistrali E20 i C-E20 poprzez poprawę stanu technicznego przyległych linii kolejowych” PKP PLK podpisały 7 sierpnia. Koszt inwestycji wyniesie 337 mln zł. Prace zaplanowano na lata 2019-2022. Roboty budowlane rozpoczną się 2020 r.