GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) podpisała umowę na budowę odcinka węzeł Łódź Teofilów–Słowik drogi ekspresowej S14 zamykającego zachodnią obwodnicę Łodzi. W ten sposób S14 stanie się jedną całością, a miasto zyska pełny ring.
Węzeł Pabianice Północ. Fot. GDDKiA / M. Zalewski
- Droga ekspresowa S14 przybierze ostateczny kształt. GDDKiA podpisała umowę na ostatni odcinek
- Łódź jako pierwsza w Polsce będzie otoczona zamkniętą obwodnicą
- S14 pozwoli na dojazd do autostrad A1 i A2 i drogi ekspresowej S8 bez wjazdu do miasta
Zdaniem Dyrekcji budowa jest ważna nie tylko z punktu widzenia strategii transportowej w regionie, ale także dla całej sieci dróg krajowych. Skracając czas przejazdu i wyprowadzając ruch tranzytowy ma poprawić warunki życia mieszkańców Łodzi, Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego. Poprawi także warunki ruchu w zachodniej części Łodzi, ułatwiając kierowcom jadącym od strony Konina, Poddębic czy Warty dojazd do autostrad A1 i A2, a także drogi ekspresowej S8, bez konieczności wjeżdżania do miasta. Dzięki wybudowaniu drogi S14 Łódź (wraz z aglomeracją) będzie pierwszym miastem w Polsce z pełnym ringiem wykorzystującym autostradę i drogi ekspresowe – czytamy w komunikacie.
Odcinek S14 Lódź Teofilów–Słowik
Droga ekspresowa S14 ostatecznie będzie liczyć około 28,5 km długości, w całości będzie przebiegać przez woj. łódzkie i połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8. Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, o szerokości 3,5 metra każdy z możliwością dobudowy trzeciego, zewnętrznego, zależnie od potrzeb. Realizowana będzie w systemie „projektuj i buduj” – informuje GDDKiA. Wykonawcą została chińska firma Stecol (grupa PowerChina), która złożyła ofertę na ponad 724 mln zł.
Widok na Biednik. Fot. GDDKiA / M. Zalewski
Dyrekcja podkreśla, że zakończenie budowy S14 przyniesie liczne korzyści, zarówno podróżującym tranzytem, jak i lokalnym kierowcom, oraz mieszkańcom. Poza komfortem życia (mniejszy hałas, ograniczona emisja spalin, mniej samochodów na ulicach) zdecydowanie poprawi się także bezpieczeństwo zarówno zmotoryzowanych, mieszkańców okolicznych miejscowości, jak i tzw. niechronionych uczestników ruchu, tzn. pieszych i rowerzystów.
Przeczytaj także: GDDKiA: nowy przetarg na projekt i budowę S16 Borki Wielkie–Mrągowo
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.