Oddano do użytku Trasę Niepodległości w Białymstoku. W ramach budowy drogi o długości 7,3 km wykopano 975 tys. m3 ziemi, a do stworzenia nasypów wykorzystano 197 tys. m3 gruntu. Wrażenie robią także inne liczby: do podbudowy użyto 285 tys. m2 kruszywa łamanego i 193 tys. m2 betonu asfaltowego, a do prac zbrojeniowych 5 mln 202 tys. kg materiału.
Fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok
- Główne jezdnie Trasy Niepodległości powstały w wykopie
- Roboty prowadzono w dwóch etapach
- Budowa drogi w Białymstoku kosztowała 351,5 mln zł
Z kolei roboty branżowe przedstawiają się w kilometrach. Przy Trasie Niepodległości stworzyliśmy lub przebudowaliśmy 11,2 km sieci wodociągowej, ponad 36 km kanalizacji deszczowej, prawie 44 km sieci kablowej oświetlenia oraz 19,1 km sieci energetycznej – wylicza Artur Popko, wiceprezes Budimeksu S.A.
Prace budowlane rozpoczęto pod koniec 2016 r. Inwestycja polegała na przebudowie alei Niepodległości i Paderewskiego: to obecnie dwujezdniowe ulice (po dwa pasy w każdą stronę), przebiegające w wykopie – w nim zaprojektowano jezdnie główne, natomiast ruch lokalny odbywa się górą (prace objęły także osiem dróg krzyżujących się).
Roboty prowadzono w dwóch etapach. Pierwszy dotyczył alei Niepodległości i obejmował budowę pięciu wiaduktów drogowych, które są elementami rond, a także czterech kładek pieszo-rowerowych oraz dwóch tuneli. W ramach drugiego etapu (aleja Paderewskiego) wybudowano m.in. tunel pod torami kolejowymi.
Trasa Niepodległości, wraz ze zbudowanymi wcześniej Trasą Generalską i ul. K. Ciołkowskiego, jest elementem 28 km dróg, dzięki którym nie ma konieczności wjazdu do centrum Białegostoku. To ostatni element obwodnicy śródmiejskiej i dróg wyprowadzających ruch w kierunku Warszawy, Lublina i Bobrownik. To historyczna chwila w dziejach Białegostoku. Oddajemy mieszkańcom nową trasę, nie tylko funkcjonalną, ale po prostu piękną. Trasa Niepodległości przekazana zostaje do użytku w roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok – powiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
Trasa Niepodległości to droga klasy GP, można poruszać się nią z prędkością do 70 km/godz. Koszt budowy wyniósł 351,5 mln zł, z czego 267,5 mln zł to pomoc unijna.
Przeczytaj także: GDDKiA odpowiada Najwyższej Izbie Kontroli
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.