Budowa drogi ekspresowej S6 między Szemudem a Gdynią składa się z dwóch odcinków: Szemud–Chwaszczyno i Chwaszczyno–Gdynia Wielki Kack (z budową węzła). Pierwszy z nich uzyskał zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Prace budowlane rozpoczną się jeszcze we wrześniu br.
Droga ekspresowa. Fot. Adobe Stock/blesz
- Prace archeologiczne poprzedzą budowę odcinka drogi ekspresowej S6 Szemud–Chwaszczyno
- Na trasie powstanie 19 obiektów inżynierskich, m.in. most, wiadukty i estakada
- Zezwolenie na budowę odcinka z Chwaszczyna do Gdyni powinno zostać wydane w październiku br.
Cały fragment S6 od Szemudu do Gdyni będzie liczył około 22 km. Budowa zacznie się na pierwszym odcinku o długości około 13,6 km. Poza drogą powstanie węzeł w Koleczkowie i miejsca obsługi podróżnych w Kamieniu. Na trasie zaprojektowano 19 obiektów inżynierskich, w tym most, estakadę, a także wiadukty i przejście podziemne. Przed rozpoczęciem robót zostaną przeprowadzone prace archeologiczne.
ZRID na drugi odcinek, z Chwaszczyna do Gdyni powinien zostać wydany w październiku br. Cały odcinek między Szemudem z istniejącą obwodnicą Trójmiasta na węźle Gdynia Wielki Kack będzie miał GDDKiA około 22 km i trzy węzły: mniejszy w Koleczkowie oraz dwa duże, zespolone w Chwaszczynie oraz Gdyni Wielkim Kacku. Trasa będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjny, a na odcinku Chwaszczyno–Gdynia Wielki Kack oraz na odcinku Obwodnicy Trójmiasta w obrębie węzła Gdynia Wielki Kack – ze względu na natężenia ruchu – będą to po trzy pasy na długości ok. 2,9 km – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
W projekcie przewidziano budowę 37 obiektów inżynierskich, w tym mosty, estakady, 22 wiadukty, dwa przejścia podziemne i kładki dla pieszych. Oprócz drogi ekspresowej zbudowanych zostanie około 12,2 km dróg lokalnych i około 15,3 km dróg zapewniających dojazd do nieruchomości, pozbawionych dostępu do drogi publicznej przez budowę drogi ekspresowej. Do tego dojdzie jeszcze mniej więcej 1,3 km dróg służących obsłudze trasy. Podróżujący będą mogli skorzystać z dwóch miejsc obsługi podróżnych zlokalizowanych w pobliżu miejscowości Kamień – czytamy w komunikacie.
Wykonawcą prac jest firma PolAqua Sp. z o.o. Koszt robót wynosi około 817 mln zł.
Inwestycja jest współfinansowana ze Środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Droga ekspresowa S6 będzie liczyć około 330 km. Położona jest w większości równolegle do wybrzeża Bałtyku połączy Trójmiasto ze Szczecinem.
Przeczytaj także: Radom: przetarg na budowę kolejnego odcinka trasy N-S
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.