Władze Poznania poinformowały o ogłoszeniu przetargu na wykonawcę projektu bezkolizyjnych skrzyżowań z linią kolejową Poznań–Piła wraz z towarzyszącym układem drogowym. Zakończenie całej inwestycji ma nastąpić w 2023 r.
Wizualizacja wiaduktu w Poznaniu. Źródło: UM Poznań
- W 2023 r. mieszkańcy Poznania uzyskają bezkolizyjne przejazdy nad linią kolejową
- Wykonawca dokumentacji projektowej wykona ją do połowy 2021 r.
- Wiadukty umożliwią kursowanie pociągów bez ingerencji w ruch samochodowy
Dokumentacja projektowa dla budowy wiaduktów drogowych w ciągu ulic Lutyckiej i Golęcińskiej nad linią kolejową nr 354 ma być gotowa w połowie 2021 r.
Ze względu na dynamiczny rozwój północno-zachodniej części miasta, jest to jedno z naszych priorytetowych przedsięwzięć na najbliższe lata. Oczekiwana przez mieszkańców Strzeszyna i Podolan inwestycja sprawi, że osiedla te będą lepiej skomunikowane z centrum – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Bezkolizyjne wiadukty powinny ograniczyć liczbą pojazdów spoza Poznania każdego dnia wjeżdżających do miasta. Są tez potrzebne dla rozwoju Poznańskiej Kolei Metropolitalnej – dzięki nim pociągi będą mogły kursować częściej bez zaburzania ruchu samochodowego.
W ramach inwestycji przebudowana ma być przede wszystkim ul. Lutycka (od skrzyżowania z ul. Strzeszyńską do wysokości ulicy Koszalińskiej), Golęcińska (od skrzyżowania z istniejącym przebiegiem do wiaduktu nad ul. Lutycką w ciągu ul. Koszalińskiej) oraz Podolańska. Zaprojektowane będą również: przedłużenia Al. Solidarności (od ul. Dojazd do ul. Lutyckiej) oraz ul. Jasielskiej (od ul. Lutyckiej do istniejącego fragmentu), budowy łącznika między ul. Golęcińską i Lutycką (umożliwiającego zjazd z ul Koszalińskiej w kierunku ul. Lutyckiej) oraz budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Koszalińskiej z Literacką – informuje Urząd Miasta Poznania.
Zaplanowano też przebudowę wiaduktu drogowego nad ul. Lutycką w ciągu ul. Koszalińskiej, budowę dróg dojazdowych do okolicznych posesji i ciągu pieszo-rowerowego lub chodnika i drogi dla rowerów w rejonie Fortu VIa.
Termin składania ofert mija do 15 października br. Wykonawca musi zrealizować prace w ciągu 16 miesięcy. Rozpoczęcie budowy ma nastąpić w drugiej połowie 2021 r., a oddanie wiaduktów z układem drogowym do użytku – na przełomie III/IV kwartału 2023 r.
Przeczytaj także: Kraków: jest umowa na projekt linii tramwajowej na Azory
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.