Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała wykonawców dwóch odcinków drogi ekspresowej S61 – Podborze–Śniadowo oraz Suwałki–Budzisko. Pierwszy z nich zbuduje firma Polaqua sp. z o.o., a drugi Budimex S.A.
Wkrótce ruszą budowy dwóch odcinków drogi ekspresowej S61. Fot. GDDKiA
- Budimex zastąpi spółkę Impresa Pizzarotti na placu budowy S61 z Suwałk do Budziska
- Odcinek Podborze–Śniadowo S61 wybuduje Polaqua, która zajęła miejsce firmy Rubau Polska sp. z o.o.
- Łączny koszt obu kontraktów wynosi około 1,79 mld zł
GDDKiA uznała oferty obu spółek na najkorzystniejsze. Polaqua zrealizuje prace za 749 mln zł, natomiast Budimex otrzyma 1,037 mld zł. Dokumentacja została przekazana do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, który przeprowadzi tzw. kontrolę uprzednią. Po niej, jeśli do 2 grudnia br. nie będzie odwołań, jeszcze w tym roku zostaną podpisane umowy z wykonawcami.
Na odcinku Podborze–Śniadowo, Polaqua, po podpisaniu umowy, będzie musiała przygotować dokumentację, złożyć wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i uzyskać decyzję, a potem wybudować dwujezdniową drogę ekspresową S61 o długości 19,463 km z nawierzchnią z betonu cementowego i przebudować 3 km S8 (nawierzchnia asfaltowa).
Odcinek Suwałki–Budzisko ma już decyzję ZRID, więc Budimex, także po podpisaniu umowy, ma zbudować 24,1 km dwujezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni z betonu cementowego do granicy z Litwą.
Umowy z poprzednimi wykonawcami wyżej wymienionych odcinków zostały rozwiązane w maju i czerwcu br. Na odcinku Podborze–Śniadowo stało się to w momencie, gdy firma Rubau Polska sp. z o.o. nie uzyskała ZRID w przewidzianym terminie, a nawet nie wystąpiła z wnioskiem o taką decyzję.
Z kolei na fragmencie Suwałki–Budzisko realizowanym przez Impresa Pizzarotti & C. S.p.a. brak było właściwej mobilizacji wykonawcy w zakresie przygotowania do prowadzenia robót budowlanych – m.in. nie zostały zgłoszone listy podwykonawców na usługi i roboty. Nie skończone zostały też projekty wykonawcze, a przedłożona czasowa organizacja ruchu umożliwiająca bezpieczne prowadzenie budowy – nie miała wszystkich wymaganych prawem opinii, m.in. Policji.
Droga ekspresowa S61, łącząc się z S8 Wrocław–Warszawa–Białystok, tworzy korytarz transportowy Via Baltica. Międzynarodowa trasa ma przejąć ruch tranzytowy między krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią. Planowana długość tej drogi wynosi około 223 km.
Przeczytaj także: Jest zastępstwo za Salini Polska na budowie S3
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.