Wkrótce ogłoszone zostaną przetargi na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S3 od Świnoujścia do Troszyna. To trasa niezbędna do ukończenia całej drogi od Bałtyku do granicy z Czechami – wszystkie pozostałe fragmenty istnieją lub są w realizacji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wysłała już do publikacji w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenia o wspomnianych postępowaniach.
Fot. dgara000/Adobe Stock
- Cała S3 będzie liczyć 480,7 km długości
- W Świnoujściu trasa zacznie się w pobliżu planowanego tunelu
- W ciągu S3 Świnoujście–Troszyn powstanie most i estakada
Droga S3 Świnoujście–Troszyn będzie mieć 33 km długości. Budowę podzielono na dwa odcinki: Świnoujście–Dargobądz (17 km) oraz Dargobądz–Troszyn (16 km). Przetargowe oferty powinniśmy poznać pod koniec stycznia 2020 r. Propozycje będą oceniane pod kątem trzech kryteriów: ceny (60%), okresu gwarancji (30%), skrócenia czasu na ukończenie z 39 miesięcy do 36 miesięcy (10%). Na opracowanie projektów budowlanych i złożenie wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziano 10 miesięcy od daty podpisania umowy.
S3 Świnoujście–Troszyn. Źródło: GDDKiA
Początek trasy S3 Świnoujście–Troszyn zaprojektowano od ronda, które powstanie na wylocie z planowanego tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. Droga skończy się na istniejącej obwodnicy Troszyna, Parłówka i Ostromic. W ramach całej tej inwestycji powstaną m.in.: most na obwodnicy Wolina, estakada na obwodnicy Międzyzdrojów, ponadto siedem węzłów drogowych oraz obustronne miejsce obsługi podróżnych między Dargobądzem i Wolinem.
S3 Świnoujście–Troszyn. Źródło: GDDKiA
Jeśli chodzi o wspomniany tunel w Świnoujściu, to jego podwodna część wydrążona zostanie przy użyciu maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Budowa szybu startowego powinna rozpocząć się na początku 2020 r. Komorę startową zaplanowano po stronie wyspy Uznam; obecnie na tym terenie trwa rozpoznanie saperskie, rozpoczęła się także wycinka drzew.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU
Tunel w Świnoujściu składać się będzie z trzech części. Fragment o długości 475 m zaprojektowano w murach oporowych, do budowy 295 m użyta będzie technika odkrywkowa, a główna część, o długości 1480 m, wydrążona zostanie właśnie przez TBM (100 m długości maszyny; 13,5 m średnicy tarczy; średnica wewnętrzna tunelu wyniesie 12 m, a zewnętrzna – 13 m). Drążenie pod cieśniną Świną powinno rozpocząć się w marcu 2021 r., a skończyć na wyspie Wolin po około pięciu miesiącach.
Tunele powstaną także w ciągu samej trasy S3. We wrześniu br. GDDKiA wybrała najkorzystniejsze oferty na projekt i budowę odcinka Bolków–Lubawka. W ciągu tej trasy powstaną m.in. dwa tunele, mające liczyć około 2300 m i około 320 m długości.
Cała S3 to mająca liczyć 480,7 km droga ekspresowa w zachodniej części Polski ze Świnoujścia do Lubawki. Jest fragmentem Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego (CETC – The Central European Transport Corridor).
Przeczytaj także: Wybrano oferty na budowę S3 z dwoma tunelami
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.