Nowa dwujezdniowa trasa powstanie pomiędzy ul. Podkarpacką (DK 19) a ul. Sikorskiego (DW 878). Przeprawę typu extradosed nad Zbiornikiem Rzeszowskim będzie charakteryzować sześć 30-metrowych pylonów. Szerokość obiektu wyniesie 20 m.
- Most typu extradosed różni się od tradycyjnych tym, że pylony znajdują się na stosunkowo niskiej wysokości. Wybudowany u nas już Most im. Tadeusza Mazowieckiego [482 m długości – red.], który łączy ulice Rzecha z Lubelską, ma 108 m wysokości – na łamach www.rzeszow-news.pl wyjaśnia Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, i potwierdza, że nowa konstrukcja będzie miała 30-metrowe pylony.

Jak na Pomorzu

Planowana w Rzeszowie przeprawa ma przypominać most w Kwidzynie, który do użytku oddano w lipcu 2013 r. W tamtym czasie pomorski obiekt był jednym z najdłuższych mostów typu extradosed na świecie (ponad 800 m długości). Konstrukcję mostu w Kwidzynie stanowi betonowa sprężona jednokomorowa skrzynka o stałej wysokości - 3,5 m. To przy jego budowie po raz pierwszy w Polsce zastosowano beton B80 do wykonania ustroju nośnego i pylonów.

Zobacz fotogalerię mostu w Kwidzynie

Co to jest most typu extradosed

Mosty typu extradosed należą do najnowszych kierunków rozwoju mostów z betonu sprężonego. To obiekty o nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych. Łączą pomysł na most podwieszany i belkowy sprężony. Część kabli sprężających poprowadzona jest nad podporami, którymi są niskie pylony.

Zaplanowana w Rzeszowie inwestycja ma być zrealizowana do 2020 r.

Przeczytaj także. Obwodnica Wrocławia: umowa z wykonawcą podpisana