Zresztą, w rejonie Kostrzyna mają być przebudowywane oba mosty graniczne przez Odrę, kolejowy i drogowy. Jak powiedział nam Bogdan Zakrzewski, p.o. zastępcy dyrektora ds. inwestycji i utrzymania wód RZGW w Szczecinie, oba będą miały praktycznie identyczne parametry - zarówno prześwitu pionowego spodu konstrukcji ponad Wielką Wodę Żeglowną (5,25 m), jak i światła poziomego w przęśle żeglownym (około 100 m).

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 maja 2002 r. w sprawie klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych, wymagany prześwit pionowy dla klasy IV śródlądowej drogi wodnej (o znaczeniu międzynarodowym) wynosi 5,25 m (przy przewozie kontenerów w dwóch warstwach) lub 7 m (przy przewozie kontenerów w trzech warstwach). Identyczne parametry są określone dla klasy Va i Vb.

Szerokość szlaku żeglownego dla klasy IV wynosi min. 40 m (na poziomie dna statku), dla klasy Va i Vb - 50 m.

W sprawie mostu drogowego obecnie trwają wewnątrzpaństwowe przygotowania do podpisania, a następnie wejścia w życie umowy. A kiedy poznamy pozostałe parametry przeprawy?

Jak usłyszeliśmy w ministerstwie infrastruktury i budownictwa, będą określone we wzajemnym porozumieniu strony polskiej i niemieckiej oraz w ramach opracowań projektowych, które będą realizowane po wejściu w życie umowy: uzgodniono i parafowano już wspólny tekst projektu umowy.


- Wejście w życie umowy zależy od długości postępowania w Radzie UE w sprawie uzyskania derogacji od zapisów rozporządzenia o VAT, a następnie od długości procedur wewnętrznych w obu krajach. W Niemczech najprawdopodobniej konieczna będzie ratyfikacja umowy przez parlament - mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu.

Jak dodaje Szymon Huptyś, dopiero po wejściu w życie umowy zostaną przeprowadzone przetargi na sporządzenie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, a następnie, po uzyskaniu decyzji środowiskowej, na projekt i budowę mostu.

Wstępne zamiary są takie, że budowa mostu drogowego ma potrwać do 2024 r.  Powstanie w pobliżu istniejącego obiektu, który będzie rozebrany.

Jeśli chodzi o przeprawę drogową, koszty budowy poniosą obie strony, proporcjonalnie w zależności od długości obiektu na terytorium danego kraju. Z kolei wspomniany most kolejowy będzie przebudowywany przez stronę niemiecką, roboty budowlane planowane na latach 2020-2022. Niemcy właśnie rozpoczynają proces pozyskiwania odpowiednich uzgodnień i pozwoleń administracyjnych.

Przeczytaj także: runął most im. Kościuszki w Nowym Jorku