Tymczasowa przeprawa została zbudowana pomiędzy "starym" mostem a mostem Madalińskiego, wzdłuż DK 61 łączącej Warszawę z Augustowem. Wartość tej inwestycji to ponad 10,5 mln zł.

Dwa i pół roku temu pewnie bym nie uwierzył, że samorząd poradzi sobie z tak wielką inwestycją. Dzisiaj już wiem, że pierwsza część bardzo dużego przedsięwzięcia już jest, a w najbliższych dniach ruszy przebudowa mostu starego - powiedział prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.

Władze samorządowe skorzystały z finansowego wsparcia spółki Energa, dla której most jest ważnym elementem infrastruktury dojazdowej do Elektrowni Ostrołęka.


Elementy tymczasowej przeprawy - dwa mosty składane DMS-65 o łącznej długości 240 m i projektowanej nośności 40 ton - zostały zbudowane przez firmy Ostrada i DoMost; montaż mostu wykonało wojsko. Na budowie pracowało ponad 30 żołnierzy i wykorzystywano ponad 20 jednostek sprzętu, jak informował w październiku 2017 r. kpt. Łukasz Kowalik z 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego.

"Stary" most zostanie wyremontowany. Przeprawa ta powstała w latach 50. ubiegłego wieku; jej długość to 235 m, a szerokość - 11,55 m. Po rozbudowie most zyska dwa metry szerokości; dzięki temu poszerzony zostanie chodnik dla pieszych i powstanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa.

Łączna wartość inwestycji - budowa mostu tymczasowego oraz remont "starego" mostu - wynieść ma 24 mln zł. To jedna z największych tego typu inwestycji, które w ostatnich latach realizowane są w Ostrołęce,

Czy przeprawa zastępcza jest bezpieczna?

Można powiedzieć, że jest bardzo bezpieczna, jeżeli tylko przestrzega się warunków eksploatacji - zapewnił pułkownik Bogdan Prokop, dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego. Ten most jest konstrukcją naprawdę sprawdzoną. Nie ma żadnych obaw co do tego czy zapewni właściwe warunki drogowe i przeprawowe. Jestem przekonany, że ta przeprawa mostowa będzie spełniała wszystkie te wymagania, jakie zostały założone. 

Most nie dla wszystkich

Kierowcy aut osobowych będą mogli korzystać z mostu bez ograniczeń. Aby skorzystać z możliwości przeprawy samochodem ciężarowym, przedsiębiorcy będą musieli złożyć odpowiedni wniosek do urzędu miasta; nie wolno będzie na most wjeżdżać pojazdom o masie powyżej 40 ton. Ruch tranzytowy w dalszym ciągu odbywa się objazdami.

Przeczytaj także: Most na Wyspę Sobieszewską gotowy dopiero w czerwcu