• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kładka rowerowa nad Popradem połączy Stary i Nowy Sącz

Opublikowano: 16-03-2018 Źródło: UM Stary Sącz, ZDW

Konsorcjum firm AZI-BUD sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę kładki rowerowej nad Popradem, łączącej Stary Sącz i Nowy Sącz – uznał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie (ZDW).


Kładka rowerowa połączy Stary i Nowy Sącz. Fot.  Alexander Lukatskiy/Shutterstock Kładka rowerowa połączy Stary i Nowy Sącz. Fot. Alexander Lukatskiy/Shutterstock

To kluczowe zadanie dla naszego odcinka EuroVelo 11. Starosądecki odcinek jest niemal gotowy, ścieżką prawie bezkolizyjnie z drogami publicznymi o dużym natężeniu ruchu dotrzemy z Barcic do stawów i przez kładkę do Nowego Sącza – mówi, cytowany w komunikacie, Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza.

Kładka będzie mieć 2,5 m szerokości użytkowej. W tym miejscu, przy normalnym poziomie wody, koryto Popradu ma 55 m, przy czym w odległości kilkudziesięciu metrów od brzegu znajdują się wysokie na 2 m skarpy, więc kładka będzie musiała być dłuższa. Jak czytamy w projekcie budowlanym, długość całkowita (w świetle ścianek zaplecznych) wyniesie 130 m.


Kładka będzie obiektem trójprzęsłowym, z najdłuższym środkowym przęsłem w formie mało wyniosłego łuku kołowego. Znacznie krótsze, dojazdowe przęsła skrajne zaprojektowano w formie belkowej. Dominująca w ustroju łukowa forma architektoniczna obiektu dobrze wpisuje się w otaczający krajobraz – podano w dokumentacji.

Źródło: projekt budowlany Źródło: projekt budowlany

Dalej czytamy, że przęsło łukowe i balustrady ażurowe zapewnią rowerzystom dobrą widoczność.

Konstrukcję nośną środkowego przęsła kładki stanowią dwa łuki stalowe z pomostem podwieszonym za pomocą wieszaków w układzie siatkowym. Łuki o przekroju rurowym kołowym są nachylone ku sobie i stężone poprzecznie w środkowej części stężeniami o przekroju rurowym. Pomost składa się z poprzecznic blachownicowych i podłużnic z dwuteowników walcowanych połączonych ze sobą sztywno w węzłach. Przęsła skrajne zaprojektowano jako belkowe o konstrukcji zespolonej stalowo-betonowej. W przekroju poprzecznym występują trzy dźwigary stalowe o przekroju dwuteowym, stężone stalowymi poprzecznicami – napisano.

Ponadto konstrukcja kładki opiera się na masywnych betonowych filarach i przyczółkach za pośrednictwem łożysk neoprenowych, w liczbie po dwa na każdą podporę. Podpory posadowione są bezpośrednio na stopach fundamentowych.

Źródło: UM Stary Sącz Źródło: UM Stary Sącz

Obiekt powinien być gotowy do końca tego roku.  

TUTAJ ZOBACZYSZ CAŁY PROJEKT BUDOWLANY KŁADKI NAD POPRADEM

Przeczytaj także: Nowa kładka nad Zakopianką [ZDJĘCIA]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia