Planowana kładka pieszo-rowerowa w Warszawie powstanie nad ul. Wybrzeże Gdyńskie – Wisłostradą. W ramach prac projektowych firma, której oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, będzie musiała uzyskać niezbędne opinie, uzgodnienia i decyzje administracyjne.

Nowa kładka w Warszawie ma mieć 60-72 m długości przy co najmniej 6 m szerokości użytkowej pomostu (po 3 m na wydzieloną drogę dla rowerów oraz chodnik). Szerokość ramp zjazdowych dla rowerzystów ma wynieść przynajmniej 3 m. Z kolei wysokość skrajni pionowej pod konstrukcją kładki to co najmniej 4,7 m.


Po obu stronach kładki zaplanowano schody. „Zakłada się zaprojektowanie i wykonanie schodów dla obsługi ruchu pieszych wzdłuż Wisłostrady oraz do obsługi ruchu pieszych na terenach rekreacyjnych – w sumie cztery klatki schodowe” – napisano w programie funkcjonalno-użytkowym (PFU). Zaznaczono, że należy przewidzieć rezerwę na windy przy pomoście kładki. W ramach budowy kładki w Warszawie, także po obu stronach Wisłostrady, mają powstać platformy widokowe.

Częścią prac budowlanych będzie m.in. wykonanie oświetlenia kładki włączonego w system miejskiego oświetlenia ulicznego, budowa odwodnienia projektowanego obiektu czy przebudowa istniejących chodników i dróg rowerowych – włączenie wybudowanej kładki w Warszawie w system funkcjonujących dróg rowerowych i chodników.

„Należy dążyć do rozwiązań, które w jak najmniejszym zakresie będą ingerowały w teren objęty ochroną (Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu) oraz w jak najmniejszym stopniu będą wpływać na środowisko naturalne” – napisano w PFU.

Jak poinformowano w przetargowej dokumentacji, szansę na budowę kładki w Warszawie mają tylko takie firmy, które wykażą, że w trakcie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym czasie, sporządziły co najmniej jedną dokumentację techniczną, w skład której wchodziły przynajmniej projekt budowlany i projekt wykonawczy budowy kładki pieszo-rowerowej/mostu/wiaduktu o rozpiętości co najmniej 100 m.

Ponadto zainteresowane firmy muszą wykazać, że w ciągu ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym czasie, wykonały roboty polegające na budowie kładki pieszo-rowerowej/mostu/wiaduktu o rozpiętości co najmniej 100 m. Dokumentacja musi obejmować także odwodnienie i oświetlenie.

Na zaprojektowanie i budowę kładki w Warszawie wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 18 miesięcy. „Dopuszcza się wykonanie kładki pieszo-rowerowej w konstrukcji stalowej i betonowej przy zachowaniu rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych zapewniających odpowiednią estetykę i trwałość zgodnie z zaleceniami ZDM w Warszawie” – podano.

Zobacz także: Kraków – co z budową kładki między Kazimierzem a Ludwinowem?