Główny odcinek przeprawy (około 29 km), który znalazł się w ciągu 55-kilometrowej trasy autostradowej, składa się z ponad 22-kilometrowego mostu (trzy pasy ruchu w każdą stronę) oraz tunelu zatapianego o długości 6,7 km. Projekt ten wyróżnia też budowa dwóch sztucznych wysp, z których jedna służy za portal tunelu.


Włączając kompleks obiektów do eksploatacji, prezydent Xi Jinping zakończył realizację inwestycji, która trwała ponad osiem lat. Wykonywanie zadań w ramach projektu Hongkong–Zhuhai–Macau Bridge (HZMB) odbywało się na wodach Lingdingyang u ujścia rzeki Perłowej. Celem budowy tej stałej przeprawy było połączenie Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu, chińskiego miasta Zhuhai w prowincji Guangdong i Specjalnego Regionu Administracyjnego Macau.

Według szacunków natężenie ruchu na nowej trasie wyniesie w pierwszych latach jej użytkowania od 9,2 do 14 tys. pojazdów na dobę, ale już w 2035 r. ma wzrosnąć do 35,7–49,2 tys. Dzięki budowie przeprawy, czas przejazdu pomiędzy Hongkongiem a Macau skróci się o niemal 80% (z ponad 180 do około 30 minut), na czym zyskają nie tylko mieszkańcy i turyści, ale przede wszystkim przedsiębiorcy.

Realizacja przedsięwzięcia pochłonęła około 16 mld USD.

Przeczytaj także: Mosty betonowe – stan obecny i kierunki rozwoju