Pierwsza z decyzji dotyczy opracowania dokumentacji mostu przez Wartę w okolicach Konina, w miejscowości Biechowy. Obecnie w tym miejscu funkcjonuje, do tego tylko w dzień, jedynie przeprawa promowa o ograniczonej nośności. Najbliższy most przez Wartę znajduje się w Koninie. Koszt budowy mostu w miejscowości Biechowy szacowany jest na 90 mln zł. Po przygotowaniu dokumentacji budowa będzie mogła być wsparta środkami z Funduszu Dróg Samorządowych, którym dysponuje Ministerstwo Infrastruktury. Most będzie alternatywą dla drogi krajowej nr 25, przejmie obecny ruch na trasie przez Konin w kierunku Lichenia, ośrodków turystycznych, i dalej na północ Polski (Bydgoszcz, Toruń).

Pozytywnie oceniono także budowę mostu przez Noteć w gminie Czarnków. Obecnie rozważane są dwa warianty tej przeprawy: w nowym przebiegu drogi wojewódzkiej nr 153 lub w nowym przebiegu DW178. Celem budowy tej przeprawy jest likwidacja tzw. "wąskiego gardła", dzięki czemu zapewniony ma być dostęp do obszarów kluczowych dla rozwoju gospodarczego woj. wielkopolskiego.


Na realizację programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył 2,3 mld zł, a wnioski o dofinansowanie przygotowania dokumentacji potrzebnej do budowy przepraw wpłynęły od 75 samorządów. Samorządowcy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 80% wartości inwestycji. Wśród zgłoszonych miejsc budowy mostów jest siedem rekomendowanych w programie. Są to przeprawy nad rzekami: Notecią (gmina Czarnków), Wartą (w okolicy Konina – między gminami Krzymów i Kramsk), Odrą (między gminami Sulechów i Czerwieńsk oraz gminami Rudnik i Nędza), Bugiem (między gminami Parlejewo i Jabłonna Lacka), Wisłą (w okolicy Kozienic i Maciejowic) oraz Sanem (gmina Jarosław). To właśnie wnioski na przygotowanie tych inwestycji są oceniane jako pierwsze.

Pozytywną ocenę mają już także rekomendowane mosty na rzekach: Wiśle (w okolicy Kozienic i Maciejowic) i Bugu (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lacka).

Przeczytaj także: Budowa mostu przez Bug z rządowym wsparciem