• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Remont mostu kolejowego przez San. Przeprawa ma 73 lata

Opublikowano: 03-06-2019 Źródło: PKP PLK, www.polskaniezwykla.pl, stalowemiasto.pl, Radio Reszów

Rozpoczął się remont mostu kolejowego przez San w Kępie Rzeczyckiej, miejscowości oddalonej o około 8 km od Stalowej Woli. Przeprawa znajduje się w ciągu modernizowanej trasy Lublin–Stalowa Wola Rozwadów, na odcinku między Zaklikowem a Stalową Wolą.


Kępa Rzeczycka: remont mostu kolejowego. Fot. PKP PLK Kępa Rzeczycka: remont mostu kolejowego. Fot. PKP PLK

Kratownicowy most kolejowy przez San łączy Kępę Rzeczycką z Dąbrową Rzeczycką. Pierwszą przeprawę w tym miejscu, tymczasową, w 1915 r. wybudowali Rosjanie. Kolejny most powstał w 1922 r., jednak we wrześniu 1939 r. został wysadzony przez polskie wojsko– wcześniej, w trakcie kampanii wrześniowej, przemieściło się nim, pod osłoną pociągu pancernego „Pierwszy Marszałek”, wiele tysięcy naszych żołnierzy. W 1940 r. kolejny w tym miejscu most, drewniany, zbudowali Niemcy – potem postawili obiekt stalowy, który sami zniszczyli w 1944 r. Obiekt, którego remont właśnie się rozpoczął, zbudowano w 1946 r. Wybudowała go firma Mostostal, której dyrektorem był wtedy inż. morski Krzysztof Wołoszyn.

Trójprzęsłowy most w Kępie Rzeczyckiej ma 300 m długości. W ramach planowanych prac wzmocniona zostanie konstrukcja przeprawy, ponadto obiekt zostanie przygotowany do elektryfikacji. Roboty obejmą także podpory mostu. Po zmodernizowanej przeprawie pociągi będą poruszać się nie z prędkością 80 km/godz., jak obecnie, ale do 120 km/godz. Remont mostu będzie kosztować 16 mln zł netto.

Most w Kępie Rzeczyckiej. Fot. L. Brylowski/PKP PLK Most w Kępie Rzeczyckiej. Fot. L. Brylowski/PKP PLK

Fot. L. Brylowski/PKP PLK Fot. L. Brylowski/PKP PLK

Modernizacja odcinka Zaklików–Stalowa Wola Rozwadów trwa od kwietnia br. Prace obejmują m.in. 22 km toru, 14 rozjazdów. Na trasie wybudowane będą m.in. dwa nowe przystanki: Zaklików Miasto i Stalowa Wola Charzewice. Roboty torowe mają potrwać do końca września br., z kolei finał wszystkich prac przewidziano na koniec tego roku.

Przeczytaj także: Wielkopolska – próby obciążeniowe dwóch mostów kolejowych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia