• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Poznań: wkrótce otwarcie nowej nitki mostu Lecha

Opublikowano: 13-10-2019 Źródło: UM Poznań

Nie pod koniec stycznia 2020 r., a w grudniu bieżącego roku kierowcy mają wjechać na nową północną nitkę mostu Lecha w Poznaniu. Wcześniej, na przełomie października i listopada, przeprowadzone będą próby obciążeniowe. Budowa nitki pochłonie 53 mln zł, przy czym 85% z tej kwoty to dotacja z Unii Europejskiej.


Budowa mostu Lecha. Fot. UM Poznań Budowa mostu Lecha. Fot. UM Poznań
  • W Poznaniu przyspieszono otwarcie mostu Lecha dla samochodów
  • Do budowy północnej nitki wykorzystanych będzie około 7 tys. m3 betonu oraz około 2,5 tys. ton stali
  • Próby obciążeniowe przeprowadzą specjaliści z Politechniki Poznańskiej

Most Lecha nad Wartą znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 92 w Poznaniu. Nowa północna trójprzęsłowa nitka przeprawy będzie mieć 236 m, trzy pasy jezdni oraz ścieżkę pieszą i rowerową. Obiekt nie będzie posiadać podpór w nurcie rzeki. Zastąpi starą konstrukcję, której stan po blisko 70 latach eksploatacji i braku remontu generalnego oceniono jako bardzo zły. Budowa rozpoczęła się w połowie 2018 r., obecnie trwają prace m.in. przy dylatacjach nowego mostu, ponadto trwa rozbiórka starych podpór nurtowych. W najbliższym czasie m.in. układana będzie nawierzchnia (warstwa asfaltowa oraz ścieralna), odbędzie się też montaż barier, balustrad czy oświetlenia.


Cieszy postęp prac. Te zasadnicze są już wykonane. Kontraktowe uruchomienie ruchu zaplanowane jest na styczeń przyszłego roku, ale wszystko wskazuje, biorąc pod uwagę zaawansowanie prac, że jeszcze w grudniu ta nitka mostu zostanie uruchomiona. Tempo tej inwestycji jest istotne z punktu widzenia kolejnych działań w mieście, m.in. zaplanowanej na przyszły rok przebudowy ronda Rataje – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Fot. UM Poznań Fot. UM Poznań

Po oddaniu nitki północnej do użytku, do czerwca 2020 r. prowadzone będą jeszcze prace, które nie mają wpływu na ruch. Dodajmy, że od lat 90. XX w. funkcjonuje też południowa nitka mostu Lecha. Obecnie, na czas budowy nitki północnej, to po niej odbywa się cały ruch. Wkrótce część południowa przeprawy ma zyskać nową nawierzchnię.

Przeczytaj także: Most Lecha – duża budowa, sporo wyzwań geotechnicznych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!