• Jezioro Jamno traci wodę i od 2013 r. podlega postępującej degradacji
  • Instalacja sterownych wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim poprawi sytuację
  • Wielowariantowa koncepcja przebudowy węzła wodnego na kanale będzie gotowa do 15 listopada

Projektanci wygrali przetarg i podpisali umowę w czerwcu 2019 r., ale wstępną koncepcję przygotowali w tempie ekspresowym. Specjaliści zaproponowali przebudowę wrót sztormowych na kanale z podziałem na dwie strefy. Takie rozwiązanie techniczne umożliwi regulację poziomu wody w jeziorze i wymianę wód z morza do jeziora oraz umożliwi swobodną migrację ryb.

Podczas inwestycji z 2013 r. realizowanej przez likwidowany Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie zbudowano niesterowne wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim. Z tego powodu od sześciu lat jezioro ulega degradacji ze względu na uniemożliwienie wymiany wody pomiędzy jeziorem a morzem.

Specjaliści z firmy podjęli się opracowania „Wielowariantowej koncepcji przebudowy węzła wodnego na Kanale Jamneńskim" zleconego przez PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wstępna koncepcja pozwoli na doraźne rozwiązanie głównych problemów powodowanych przez istniejące wrota sztormowe, czyli: braku skutecznej i w pełni kontrolowanej regulacji stanów wody w jeziorze Jamno przy stanach ekstremalnych, braku sterowalności wrotami sztormowymi, braku wymiany wody pomiędzy morzem i jeziorem oraz braku możliwości migracji organizmów dwuśrodowiskowych między jeziorem a morzem.


Pomysł na wrota

Czteroprzęsłowa dotychczas konstrukcja zostanie podzielona na dwie części. W zachodniej przewidziano wykonanie komorowej przepławki dla ryb, która będzie umożliwiała migrację ryb w obu kierunkach, niezależnie od stanu wody w jeziorze i w morzu. Natomiast w drugiej, wschodniej, zaproponowano wstawienie zasuw płaskich dwudzielnych, które umożliwią sterowanie poziomami wody w jeziorze. Zasuwy te będą w pełni sterowalne i będą miały możliwość podnoszenia obu części w górę, co umożliwi przepływ wody pod otwartą zasuwą przy dnie kanału zarówno w kierunku morza jak i jeziora, a nie ponad szandorami – jak odbywa się to obecnie – mówi dr inż. Jan Haftka, dyrektor Biura Projektów Hydrotechnicznych i OZE spółki Energa Invest.

W ramach działań uzupełniających firma zaproponowała wykonanie monitoringu wizyjnego rejonu wrót sztormowych oraz monitoringu stanu fizykochemicznego wód jeziora w obszarze dwóch eksploatowanych oczyszczalni ścieków. Pełna koncepcja będzie zawierać minimum trzy warianty rozwiązań. Ma zostać opracowana do 15 listopada 2019 r.

Przeczytaj takze: Podpisano umowę na opracowanie koncepcji przebudowy Kanału Jamneńskiego