Jak poinformowała spółka Trasa Łagiewnicka, odpowiedzialna za budowę ponad 3,5-kilometrowej drogi na południu Krakowa, jest już decyzja zezwalająca na realizację kolejnego etapu prac. Roboty będą zlokalizowane w rejonie ul. Zbrojarzy, gdzie powstanie najdłuższy tunel drogowy w ramach trasy (522 m). W sumie w ciągu drogi wybudowanych zostanie aż siedem obiektów tunelowych, w tym jeden tramwajowy, który zlokalizowany będzie tuż obok Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach.
Trasa Łagiewnicka ma być gotowa w 2020 r. Fot. ilustr. Fotolia RAW / Adobe Stock
Wykonawca – konsorcjum firm Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A. – rozpoczął już prace przygotowawcze. We współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej zdecydowano o wycince niektórych drzew. W zamian mają być wykonane nasadzenia zamienne.
Spółka, zgodnie z sugestiami mieszkańców, podjęła próbę zachowania jednego z dębów w rejonie skrzyżowania ulic Zbrojarzy i Ludwisarzy. Dendrolog i inżynierowie, poproszeni przez nas o ocenę możliwości zachowania tego dębu, nie znaleźli możliwości technicznych, by go utrzymać, a jednocześnie zrealizować trasę, która będzie służyć mieszkańcom i na którą krakowianie czekają już od wielu lat – tłumaczy Trasa Łagiewnicka S.A. w Krakowie.
Zgodnie z projektem, rejon tunelu przy ul. Zbrojarzy, a także sam obiekt, mają być „zielone” i wyjątkowo atrakcyjne dla mieszkańców. Nad tunelem znajdą się tereny rekreacyjne z boiskami do siatkówki i koszykówki, a obok – plac zabaw wykonany na podobieństwo tzw. smoczych skwerów, które już funkcjonują w Krakowie. To specjalne miejsca zabaw dla dzieci, wykonane z naturalnych materiałów i w stonowanej kolorystyce. Place wyróżnia prostota, a infrastruktura nawiązuje do symboliki krakowskiego Smoka Wawelskiego.
Projekt jednego z krakowskich smoczych skwerów. Wiz. krakow.pl
Trasa Łagiewnicka to budowana w południowej części Krakowa droga przyspieszonego ruchu, która stanie się częścią trzeciej obwodnicy miasta. Zasadniczy jej fragment prowadzić będzie przez Łagiewniki, w tym jeden z najważniejszych krakowskich punktów wycieczkowych– Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. W ciągu trasy powstaną tunele drogowe (szerzej pisaliśmy o nich tutaj), a także obiekty mostowe i niezbędna infrastruktura. Droga ma być gotowa do 2020 r. Jej przedłużeniem będą Trasa Pychowicka i Zwierzyniecka, które mają powstać za kilka lat.
Wszystkie bieżące informacje nt. budowy drogi znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM: TRASA ŁAGIEWNICKA
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.