Linia będzie liczyć około 550 km, a pociągi będą kursować z prędkością przekraczającą 500 km/h. Czas podróży pomiędzy końcowymi stacjami ma wynieść 67 minut. Koszty budowy szacowane sa na ponad 100 mld USD i sześciokrotnie przekraczają roczny przychód spółki kolejowej.

JR Central wykonała juz prace studialne nad projektem i analizy wpływu prac konstrukcyjnych na środowisko naturalne. Zdaniem operatora pierwsza sekcja pomiędzy Tokio i Nagoją mogłaby być uruchomiona do 2027 roku. Pozostała część linii biegnąca do Osaki zaplanowana jest na 2045.

Ponad 60 procent trasy będzie musiało zostać poprowadzone w głębokich tunelach. Dotyczy to zwłaszcza centralnego odcinka przebiegającego pod masywem górskim. Szacuje się, że pociągi będą przewozić 100 tysięcy pasażerów dziennie.

JR Central to największy japoński operator kolejowy, który przewozi szybką koleją około 140 mln pasażerów rocznie. W 2009 roku, w całej Japonii z usług szybkiej kolei skorzystało 290 mln pasażerów.  Spółka posiada testowy odcinek Maglev o długości 18,4 km zlokalizowany w Yamanashi. Obecnie trwają pracę nad jej przedłużeniem do 42,8 km. W przyszłości zostanie on włączony do projektowanej linii.

Kolej magnetyczna (Maglev) – to rozwiązanie, w którym tradycyjne torowisko zostało zastąpione przez układ elektromagnesów. Dzięki polu magnetycznemu kolej ta nie ma kontaktu z powierzchnią toru, unosząc się nad nim.  W 2003 roku została uruchomiona w Szanghaju najdłuższa na świecie trasa kolei magnetycznej o nazwie Transrapid. Długość linii łączącej lotnisko z centrum miasta wynosi 30 km. Pociąg rozwijający maksymalną prędkość 430 km/h pokonuje ten dystans w nieco ponad  7 minut.