Jak poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, wskaźnik koniunktury w budownictwie spadł w IV kwartale 2011 r. o 32,7 pkt. w porównaniu z poprzednim kwartałem i wyniósł minus 20,4 pkt. Takie pogorszenie koniunktury w budownictwie pojawiło się po raz pierwszy od ponad 2 lat. Problemy występują głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach.
Fot. inzynieria.com
Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH podał, że od połowy 2009 r. koniunktura w budownictwie stale poprawiała się, jednak w obecnym kwartale po raz pierwszy obserwuje się spadek trendu ogólnego wskaźnika koniunktury.
"Problemy występują w zakładach małych i średnich, w największych zaś, zarówno prywatnych, jak i publicznych, sytuacja nadal jest korzystna. Sektor firm prywatnych jako całość lepiej ocenia obecną sytuację niż sektor przedsiębiorstw publicznych. Zakłady z południowego regionu Polski koniunkturę oceniają najlepiej, z regionu stołecznego - najgorzej" – napisano w komentarzu do raportu.
Badacze poinformowali też, że najwyższe oceny koniunktury pochodzą z zakładów zajmujących się robotami związanymi ze wznoszeniem budynków, a najniższe - z firm wykonujących prace wykończeniowe.
Małe i średnie firmy mają mniej zamówień niż jeszcze miesiące temu, tymczasem duże przedsiębiorstwa na brak zleceń nie narzekają. Poprawiła się też sytuacja największych przedsiębiorstw publicznych pod względem zamówień eksportowych.
Badacze uznali, że jednym z największych problemów ograniczających aktywność branży budowlanej są zatory płatnicze. Problemy związane z płatnościami dotyczą ponad 40% zakładów.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.