Część dotacji zostanie zabrana w wyniku naruszenia prawa, co wykazała kontrola UZP. Zdaniem spółki miejskiej, odpowiedzialnej za realizację inwestycji – Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, nie jest ona zagrożona. Spalarnia ma być gotowa w grudniu 2015 r.

W wyniku przeprowadzonej na budowie kontroli wykazano naruszenie ustawy o zamówieniach publicznych w punkcie dotyczącym zasady konkurencyjności. Sprawę jednak komplikuje rozbieżność w interpretacji przepisów prawa. Niemniej problem związany jest z tym, czy generalny wykonawca inwestycji mógł zmieniać podwykonawców i rozszerzyć zakres robót przewidzianych do realizacji.

Za budowę szczecińskiej spalarni odpowiedzialny jest warszawski Mostostal. Na etapie składania oferty korzystał on ze wsparcia francuskiej firmy CNIM. Po podpisaniu umowy pomiędzy ZUO a Mostostalem okazało się, że zakres prac z francuską spółką nie został domówiony w szczegółach i jej miejsce zajęły spółki Rafako oraz Mitsubishi Hitachi Power System Europe Sernice – podaje mmszczecin.pl. Równocześnie też generalny wykonawca zwrócił się do ZUO o poszerzenie zakresu prac wykonywanych przez podwykonawców.

Energia z odpadów - spalarnie w Polsce