200-metrowy most nad Odrą w Szczecinie połączy część lądową miasta z wyspą Ostrów Brdowski. W ubiegłym tygodniu zamontowano pierwsze z trzech – środkowe przęsło konstrukcji. Ma ono 65 m długości.
Montaż przęsła Mostu Brdowskiego. Fot. Jan Domański i Dagmara Jasińska
Tereny Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” zostaną połączone z lewym brzegiem Odry trójprzęsłowym Mostem Brdowskim. Symboliczne wbicie łopaty odbyło się pod koniec maja 2014 r. Obecnie wyspa Ostrów Brdowski nie posiada połączenia drogowego z miastem. Dotychczasowe rozwiązania transportowe i przeprawy promowe nie są wystarczająco funkcjonalne, dlatego ograniczają atrakcyjność inwestycyjną terenów wyspowych.
Blisko 200-metrowy most nad Odrą zaprojektowano jako konstrukcję stalową, kratownicową z pomostem żelbetowym, przeznaczonym dla ruchu samochodowego i pieszego. Różnica w szerokości obiektu (12,9–14,07 m) ma na celu ułatwienie pojazdom ciężarowym przejazd od strony wyspy – tam przeprawa będzie szersza o ponad metr. Na moście o wysokości około 9 m znajdą się dwa pasy drogowe wraz z chodnikiem. W ramach tego samego przedsięwzięcia powstanie również blisko 700 m dróg dojazdowych.
Konstrukcja stalowa – zamontowano jedno z trzech przęseł
Jak informuje Mars Most Brdowski sp. z o.o., „6 lutego na podporach B oraz C mostu zainstalowano pierwsze z trzech przęseł (B-C). Scalanie pozostałych dwóch, które odbywa się w Ośrodku Kadłubowym Wulkan w Szczecinie, znajduje się w fazie końcowej. Trwają badania wykonanych spoin montażowych i warsztatowych, prace przy zabezpieczeniu antykorozyjnym oraz malowaniu spoin montażowych. Wykonywane są ostatnie połączenia spawane przęsła A-B. Osadzenie na podporach pozostałych dwóch przęseł stalowego obiektu kratownicowego zaplanowane jest na najbliższe tygodnie”.
Podpory A i D
Konstrukcję wspierać będą cztery podpory. Podpora A znajduje się po stronie lądu (od ul. Ludowej), natomiast podpora D od strony wyspy. „Po wykonaniu posadowienia pośredniego na palach wierconych typu Tubex oraz fundamentu i korpusu przyczółków na ciosach zostały zainstalowane łożyska” – podaje MMB. Obie podpory są gotowe do tego, by osadzić na nich pozostałe przęsła przeprawy.
Podpory nurtowe – B i C
Na środkowych, nurtowych podporach pod koniec ubiegłego tygodnia posadowiono stalowe przęsło. Pomiędzy poprzecznicami i pasem dolnym przęsła, jeszcze na placu montażowym zainstalowano dźwigary systemu szalunkowego. Aktualnie (już nad rzeką) trwają prace związane z wykonaniem pełnego deskowania. W najbliższym czasie będzie ono pełniło formę dla zespolonej żelbetowej płyty pomostu.
Prace drogowe
W ramach budowy drogi dojazdowej od strony ul. Ludowej zakończono prace przy budowie nasypu drogowego. Obecnie wykonywana jest konstrukcja nawierzchni drogi i chodników. Powstaje też kanalizacja deszczowa.
Jeśli chodzi o drogę dojazdową na wyspie Ostrów Brdowski, to zakończono prace przy budowie nasypu drogowego oraz muru z gruntu zbrojonego. Prowadzone są roboty związane z instalacjami elektrycznymi. Powstaje konstrukcja nawierzchni drogi i chodniki.
Inwestycja ma być zrealizowana do końca bieżącego roku.
Mars Most Brdowski to spółka celowa zawiązana do realizacji projektu połączenia wyspy Ostrów Brdowski z lewym brzegiem Odry („Połączenie mostowo-drogowe w celu skomunikowania terenów inwestycyjnych Gryfia Biznes Park”). Projekt budowy mostu jest szansą na stworzenie połączenia, które ułatwi dostęp na wyspę, a tym samym pozwoli w pełni wykorzystać jej potencjał i podnieść wartość inwestycyjną terenów. Oprócz budowy mostu projekt zakłada także rozbudowę infrastruktury drogowej zarówno w części lądowej, jak i wyspiarskiej, budowę miejsc postojowych oraz pomostów umożliwiających poprowadzenie mediów.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
Zdjęcia z operacji montażu pierwszego przęsła Mostu Brdowskiego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.