Zgodnie z założeniami znowelizowanej ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku wydłużona zostanie ważność decyzji środowiskowych. Przedłużony będzie też czas konsultacji społecznych przy inwestycjach, dla których prowadzona jest ocena środowiskowa. Przyjęcie nowych regulacji w polskim systemie prawnym to krok w kierunku wdrożenia w Polsce zasad unijnych, mających na celu ułatwienie procesu inwestycyjnego.

Niewdrożenie unijnych przepisów w terminie oznaczałoby, że nie można byłoby się starać o współfinansowanie inwestycji ze środków UE.

Zgodnie z nowelizacją wydłużone zostają terminy, w których do wniosku o kolejną decyzję inwestycyjną będzie można dołączyć decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Okres ten wydłuży się z czterech do sześciu lat. Natomiast w przypadku inwestycji realizowanych etapowo – z sześciu do dziesięciu.

Nowe regulacje mają również zapobiegać konfliktowi interesów w sytuacjach, kiedy organ wydający decyzję środowiskową jest jednocześnie inwestorem. Przykładowo, jeśli inwestorem jest gmina, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach będzie wydawał regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Decyzje środowiskowe nie będą obowiązywać w sytuacjach, jeśli celem przedsięwzięcia jest obronność i bezpieczeństwo państwa, prowadzenie działań ratowniczych czy związanych z bezpieczeństwem cywilnym.

W dokumencie zapisano, że wydłużony zostanie także termin konsultacji społecznych z 21 do 30 dni w przypadku inwestycji, dla których przeprowadzana jest ocena oddziaływania na środowisko.