Do wykonania zostało jeszcze pokrycie kładki powłoką antygraffiti oraz dokończenie prac porządkowych. Do nadzoru trafiły już dokumenty niezbędne do uzyskania zgody na użytkowanie obiektu. Jak dowiedział się krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, inspektorzy nadzoru budowlanego skontrolują kładkę najpóźniej na początku przyszłego tygodnia, a zgoda na użytkowanie obiektu ma być wydana 4 grudnia br.  Wykonawca będzie mógł 5 grudnia zlikwidować istniejące przejście dla pieszych przez Zakopiankę wraz z jego oznakowaniem i zainstalować bariery uniemożliwiające przechodzenie przez jezdnię.

Kładka dla pieszych w Gaju

Nowa kładka została wybudowana kosztem około 5 mln 838 tys. zł.

"W ramach inwestycji przewidziano budowę: kładki dla pieszych, dojścia do kładki, odwodnienia liniowego i ogrodzenia oddzielającego wizualnie dojścia do obiektu od istniejącego budynku. Zbudowana została również kanalizacja deszczowa, odwodnienie powierzchniowe, sieć elektroenergetyczna, sieć kablowa, stacja transformatorowa, przebudowany słup linii napowietrznej średniego napięcia  oraz sieć teletechniczna i  gazowa" - informuje GDDKiA.

Pomost dla pieszych o szerokości 4,1 m jest podwieszony za pomocą 20 want o średnicy 5,6 cm każda do dwóch metalowych pylonów. Co ciekawe, pylony mają różną wysokość, co jest spowodowane pagórkowatym ukształtowaniem terenu i różnicą poziomów po dwóch stronach drogi.

"Pylon po prawej stronie patrząc w kierunku Krakowa ma 17,5 m wysokości, a pylon po lewej 15,5 m. (...) Przyczółki kładki posadowione są na szesnastu 13-metrowych, żelbetonowych palach po jednej stronie drogi i 20 po drugiej stronie. Średnica każdego z pali ma 1,2 m. Te pale, na których wspiera się kładka musiały być wykonane ze względu na zlokalizowanie obiektu, na osuwiskowym  terenie" - czytamy w komunikacie.

Zobacz fotogalerię przedstawiającą nową kładkę nad Zakopianką

„Wiosna” nad Zakopianką – kładka dla pieszych w Gaju